Müdahale gerektiren tarihi kentsel çevrelere yönelik kullanıcı odaklı sağlıklaştırma yöntemlerinin irdelenmesi: İzmir-Basmahane bölgesi örneği
A research of user-centered rehabilitation methods for historical urban environments requiring intervention: İzmir-Basmahane region case
  1. Tez No: 202498
  2. Yazar: AYŞE DİDEM YAYGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Tarihi kentsel çevreler, kent bütünü içinde zamanla degisen kullanım biçimleri için yapısal ve dokusal açıdan yetersiz kalmaktadırlar. Bu tür gelisimler dokuda kentsel, sosyo ekonomik ? kültürel ve mimari ölçekte sorunlar olusturmaktadır. Tarihi kentsel çevrelerin barındırdıgı sorunların giderilmesine yönelik, uygulanabilecek müdahale yöntemleri degisimler göstermektedir. Müdahale gerektiren tarihi kentsel çevrelerin saglıklastırılmasında, verilerin bütün olarak degerlendirilmesi, ?kullanıcı odaklı? bakıs açısı ile ele alınması, yasayan sonuçlara ulasmakta önem tasımaktadır. Tarihi dokuların kullanıcı odaklı saglıklastırıldıgı örneklerde benzer yaklasımlarla, fiziki ve sosyal verilerin beraber degerlendirildigi, kullanıcıların sorunlarını gidermeye yönelik çözümler olusturan müdahale yöntemlerinin öne çıkarıldıgı görülmektedir. Basmahane tarihi kentsel çevresi, olusumunu zmir kenti tarihinde yasanan gelismelerin etkisinde sürdürmektedir. Tarihi dokunun, çagdas kentin olusumlarından etkilendigi, sosyal yapısının el degistirdigi, fiziki yapısının yetersiz kaldıgı gözlenmektedir. Çalısmalar, kuzeyde 1296 Sokak - Gaziler Caddesi, batıda 1299-1298 Sokaklar, güneyde Anafartalar Caddesi - 1286 Sokak, doguda 1271 - 1280 Sokak ile sınırlı alanda, konut ve ticaret yapılarında detaylandırılmıstır. Tarihi dokunun sorunlarının degerlendirilerek ?kullanıcı odaklı? yaklasımlarla saglıklastırılması, yasanan ve tarihi özelliklerini koruyabilen bir bütün olarak kent içindeki aktif varlıgını devam ettirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical urban environments, are becoming structurally and morphologically insufficient for changing patterns of use, in the urban integrity. Such evolutions cause problems in the pattern at urban, socio economic ? cultural and architectural scales. There are various intervention methods for overcoming the problems of historical urban environments. In the rehabilitation of historical urban environments requiring intervention, the evaluation of data as a whole; and handling them with a ?user-centered? perspective is important to draw viable conclusions. In examples of user-centered rehabilitation of historical patterns, it is observed that, with similar approaches, physical and social data were evaluated together, and intervention methods finding solutions for users? problems were preferred. Basmahane historical urban environment continues its formation under the effect of developments throughout the history of zmir. It is observed that the historical pattern is being affected by formations of contemporary city; its social structure is changing hands; and its physical structure is insufficient. The study is detailed in domicile and commercial buildings in the region limited from north by 1296 Street ? Gaziler Avenue, from west by 1299 ? 1298 Streets, from south by Anafartalar Avenue ? 1286 Street, from east by 1271 ? 1280 Streets. Evaluating the problems of the historical pattern, rehabilitation with ?user-centered? approaches, and maintaining its active existence in the city as an integrity that is livable and preserving its historical features, are proposed.