Minimalizm kavramı ve mimarlıkta minimalist yaklaşımlar
Minimalism concept and minimalist approaches in architecture
  1. Tez No: 202502
  2. Yazar: PINAR MİNE ISLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalımanın amacı ?Minimalizm?in kavram ve felsefe olarak ne olduu, sanat ve mimarlık ile kurduu iliki, minimalist yaklaımların mimarlık ürünlerine nasıl yansıdıı, ne gibi ölçütler ve özellikler getirdii gibi sorulara cevap bulmak, ayrıca Türkiye'deki mimarlık ve tasarım ortamında minimalist yaklaımlardan söz edilip edilemeyecei konusunun örneklerle tartıılmasıdır. Mimarlık tarihine minimalist açıdan genel bir bakıtan sonra esas olarak Minimalizm'in Modernizm dönemindeki çıkıı ve günümüze gelii sürecinde özellikle en sık örneklerini bulduu konut mimarisine etkilerini incelemek ve örnekler üzerinden Minimalizm'in konut tasarımlarına biçimsel olarak nasıl yansıdıını aratırmak amaçlanmıtır. Minimalizm, bir yaam biçimi ve düünce sistemi olarak tarih boyunca çeitli dönemlerde mimarlık, sanat, bilim, felsefe ve din gibi farklı alanlarda gündeme gelmi ve benimsenmitir. Bu çalımada, mimar Mies van der Rohe'nin ?Less is more? sözü ile özetlenebilen Minimalizm kavramının ve minimalist yaklaımların mimarlık alanındaki uygulamaları tarihsel süreç içerisinde alt balıklar halinde örneklerle incelenmitir. Minimalist yaklaımların mimarlık alanında en çok uygulama olanaı bulduu konut yapıları ele alınmıtır. Modernizm dönemi ile balayan ve günümüze kadar gelen tekil konut örnekleri Minimalist açıdan deerlendirilmi, Türkiye'deki minimalist yaklaımlarla tasarlanmı güncel konut örneklerine de yer verilmitir. Ayrıca seçilen dört konut örnei üzerinde belirlenen minimallik ölçütleri açısından bir analiz ve deerlendirme çalıması yapılmıtır. Tez kapsamında yapılan bu deerlendirme çalıması; ?mekan kurgusu ve plan çözümü açısından minimallik? ve ?cephe etkisi açısından minimallik? olmak üzere iki alt balık halinde incelenmitir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the answers to the questions such as; what Minimalism is as a concept and philosophy, its dependence with art and architecture and how the architectural products reflect the minimalist approaches. The second objective is to discuss the Minimalism in architectural setting in Turkey with specific examples and coming to a conclusion whether these can be considered in Minimalism or not. In addition this study aims to research both the effect of Minimalism on architecture in Modernism and how the residential architecture reflects Minimalism. Minimalism has come up and has been accepted as a life style and a thought system during various periods in history in different areas like art, science,philosophy, and religion. In this thesis, the ?minimalism? concept, which can be summarized by the quote ?Less is more? from Mies van der Rohe, the architect, and the architectural applications of minimalist approaches are investigated through examples as subtitles in the historical process. Housing structures, which constitute the widest area of application of the minimalist approaches in the architectural arena, are discussed. Samples of individual housing, that began with the Modernism period and has carried over to this day, is evaluated from a minimalist perspective. Samples of contemporary housing from Turkey that are designed with minimalist approaches are also included. Furthermore, an analysis, comparison and evaluation study is carried out on four selected samples of housing, based on the identified minimality criteria. In this evaluation study was performed under two headings: ?minimality in terms of space setting and plan solution? and ?minimality in terms of facade effect?.