Project management based production improvement; Hold list management by using ERP system
Proje yönetimi yaklaşımıyla üretimin iyileştirilmesi; ERP sistemi kullanımıyla Hold list yönetimi
  1. Tez No: 202501
  2. Yazar: ÖNDER YALTIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Elektronik sektörü dünyanın en rekabetçi sektörlerinden biridir. Diğer firmalarla rekabet edebilmek için firmaların sürekli dünyada yeni pazarlar kazanması gerekmektedir. Bu arada uygun fiyatlı ilgi çekici ürünlere olan tüketici talebine ayak uydurmak için üreticiler düşük maliyet avantajına sahip olmalıdırlar. Düşük maliyet çalışmaları için ana zorluk kayıt edilmemiş olan ve öncelikleri belirlenmeyen problemlerden kaynaklanan zaman ve iş gücü kayıplarıdır. Bu tezin amacı problem önceliklerinin belirlenmesi için otomatik bir hold list programının kurulmasıdır. Bu amaç yönünde dünyanın en büyük kurumsal kaynak planlama programlarından birinde bir modul oluşturulmuş ve Türkiye nin en büyük elektronik şirketlerinden birinde bir örnek çalışması ile açıklanmıştır. Ayrıca gelecekte bu program ile ilgili neler yapılabileceği hakkında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The consumer electronics industry is one of the most competitive sectors in the world. To stay ahead of competitors, companies must constantly move into new markets emerging around the world. Meanwhile, to keep pace with consumer demand for exciting products at attractive prices, manufacturers must take full advantage of low-cost studies. The main difficulty for low cost studies is the lost time and manpower because of the problems which have not defined priorities. The aim of this thesis is to implement an automatic hold list program to define the priorities of the problems. In the direction of this aim, a module has been created in SAP which is the one of the biggest Enterprises Resource Planning Program in the world and illustrated with a case study in the one of the biggest electronics company of Turkey. Furthermore, the propositions about the future of the program are given.