Küresel konumlama sisteminin (GPS) açık işletme madenciliğinde kullanım olanaklarının araştırılması
The research for the oppurtunities of global positioning system (GPS) usage in mining
  1. Tez No: 202503
  2. Yazar: TAHİR MALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler madencilik sektöründe de yeni uygulamaları beraberinde getirmektedir. Özellikle iş makinalarındaki efektif kapasite artışları, teknik gelişmeler ve iş makinalarının yıllık efektif kullanım oranlarının artmasına olanak sağlayan sistemler üretim maliyetlerini olumlu yönde etkilemektedir. Bu amaçla son yıllarda, başta ABD, Kanada, Avustralya olmak üzere gelişmiş ülkelerde GPS yaygın olarak kullanılmaya başlamış ve artan bir eğilimle kullanım alanları gittikçe genişlemektedir. Açık maden işletmelerinde kullanılan temel makine-ekipmanların sergileyebilecekleri en iyi performansta çalıştırılmalarını sağlamak için GPS tabanlı madencilik sisteminin uygulama olanaklarının araştırılması amaçlanmaktadır. Böylelikle maden işletmelerinin önemli problemlerinden olan optimizasyon, organizasyon ve zamanın efektif kullanılma eksikliği, ekipman ve makinelerin verimli çalıştırılamaması ve birim maliyetlerin seviyesi, teknoloji ve bilgisayar destekli olarak düşürülmeye ve düzenlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, belirlenen bir açık işletmede mevcut çalışma koşulları gözlemlenerek işletmelerde GPS kullanım olanakları araştırılmış ve yükleme-taşıma operasyonlarında kapasite artışı ve verimlilik için GPS tabanlı madencilik sistemlerinden kamyon izleme ve atama sistemlerinden yararlanmayı kaçınılmaz kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapid development in technology has created new applications in mining industry. Particularly, mining system that provide increasing effective capacity, improved techniques and high utilization of machine-equipment affects to positive ways for overall costs. In this purpose, developed countries in mining such as USA, Canada, Australia had begun to use GPS technology last few decade widely and utilization area of GPS has improved in a increasing trend. To provide performed optimal conditions for fundamental mine machine in open pit is aimed to investigate the GPS based mining systems. Thus, one of the most important problem of mine site and company is optimization, organization, time scheduling, low efficient of machine-equipment and high unit cost of mine have challenged to decrease by technological opportunities, computer and software systems. In this project, mining operation conditions observed and some crucial parameters measured in the open pit. However, investigation the opportunities of GPS usage in open pit and especially truck dispatching system in GPS based mining technology inevitable to higher production capacity and effective loading and hauling operations.