Minimalizm'in doğuşu ve mimaride biçim açısından Minimalizm değerlendirmesi
Rising of Minimalism and Minimalism evaluation in architecture in terms of form
  1. Tez No: 289608
  2. Yazar: MÜGE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ABDULLAH ERENÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Minimalizm, bir akım olarak 1960'lı yıllarda Amerikalı bir grup heykel sanatçısı ve düşünür tarafından kavramlaştırılsa da kökenlerine indiğimizde 1900'lü yıllarda modernizm döneminde ressam Kazimir Malevich ve mimar Mies van der Rohe ile ilk sinyallerinin atıldığı söylenebilir. Minimalizmin temel niteliklerinden olan ?temel formlara indirgeme? özelliğine baktığımızda ise, antik çağlara kadar kökeninin indiğini anlayabiliriz. Minimalist yaklaşımlar, tarih boyunca çeşitli dönemlerde resim, heykel, moda, mimarlık, müzik, edebiyat, felsefe gibi farklı alanlarda gündeme gelmiş ve benimsenmiştir. Sürekli gelişen ve akımı kendi düşünceleri ve yorumlamalarıyla uygulayan sanatçılarla farklılaşan bu akım halen uygulanmakta ve benimsenmektedir. Bu çalışmada, yıllardan beri uygulanmakta olan minimalizmin kavram olarak nitelendirilmesi, minimalizmin doğuşuna neden olan minimalizm öncesi dönem, minimalizmin mimari anlamdaki yansımalarının nasıl olduğu ve bu akımın mimaride öncüleri olan mimarlar ile, günümüzde uygulamaları olan mimarların örneklerinin biçim açısından analizleri yapılarak ortaya çıkan farklar, benzerlikler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although, Minimalism was conceptualized as a movement in 1960?s by some sculpture artists and philosophers; it has roots in 1900?s modernist period artist Kazimir Malevich and architect Mies van der Rohe. If we look at the basic principle of minimalism ?reduction to basic forms? origin of minimalism relied on ancient time. Minimalist approach have gained currency and adopted at different times throughout history in terms of paint, sculpture, fashion, architecture, music, literature, philosophy, etc. Minimalism which is progressive and differentiated by several artists according to their thoughts and comments, still applied and adopted for many years. In this work, qualification of minimalism as a term which has been used for years, the period before minimalism that caused risign of minimalism, minimalism in architecture term, analysis of minimalism?s pioneers and today?s examples were analyzed in terms of form, at the end of this analysis, similarities ? differences were presented.