Determination of thin film's mechanical properties
İnce filmlerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 202504
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Endüstride kullanım alanına sahip birçok malzeme yüzey özelliklerinin iyilestirilmesine ihtiyaç duymaktadır. Yüzey iyilestirme islemleri, yüzeyin mikro yapısal özelliklerini termokimyasal yöntemle (ısıtma ve sogutma islemleriyle) degistirmeye yöneliktir. Baslıca ısıtma islemleri alevle, lazerle ve elektron beam tekniklerini içermekte, sogutma ise su verme, havada ve yagda sogutma islemlerini kapsamaktadır. Borlama islemi, demir ve demir dısı metallere uygulanabilen termokimyasal yüzey islemlerindendir. Bu çalısmada, SAE 1020 ve SAE 1040 kalite çelikler borlama islemine tabi tutularak olusturulan FeB ve Fe2B fazlarının karakterizasyonu ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmistir. Bu çalısmanın amacı, borür tabakalarının mikro yapısal özelliklerinin yanı sıra sertlik, elastisite modülü ve kırılma toklugu gibi mekanik özelliklerinin belirlenmesidir. Üretilen FeB ve Fe2B içeren çiftli tabaka, taramalı elektron mikroskobu ve X ısınları difraksiyon cihazı, mikro sertlik ve yüzey pürüzlülügü cihazları ile detaylı olarak incelenmistir. Tabakaların mekanik özelliklerinden olan elastisite modülü ve sertlik-derinlik degisimi Shimadzu Dynamic Ultra-mikro Hardness test cihazı kullanılarak belirlenmistir. FeB tabakasına ait kırılma toklugu degeri ise Vickers kırılma toklugu deney prosedürü uygulanarak elde edilmistir. Sonlu elemanlar metodu ise FeB tabakasına ait akma gerilmesi tayini ve gerilme analizi yapmak için kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The surface of industrial component may require treatment to enhance surface characteristic. Surface treatments that cause microstructure changes in the bulk material include heating and cooling/quenching through induction, flame, laser and electron beam techniques, or mechanical treatments. Boriding is one of the thermo chemical surface treatment processes which is extensively used for ferrous and nonferrous materials. In this study, characterization and mechanical properties of FeB and Fe2B phases, which were formed on surface of SAE 1020 and SAE 1040 quality steel by boriding technique, were investigated. The aim of this study was to obtain micro structural characteristics and investigate the mechanical properties such as hardness, young?s modulus and fracture toughness of the boride layer. The produced double layer (FeB and Fe2B) was extensively analyzed with respect to Xray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM) including energy dispersive spectroscopy (EDS), microhardness and surface roughness. Mechanical properties of layers was examined by Shimadzu Dynamic Ultra-micro Hardness test machine for estimating young?s modulus due to load-unload sensing analysis, in addition to mechanical investigation hardness-depth curves of the layer was obtained. Fracture toughness properties of surface layer FeB was calculated by Vickers Fracture Toughness method with measuring crack length after loading stage is finished. Finite element modeling was performed to determine the yield stress and stress analysis of borided substrates.