Corrosion fatigue properties of 316L implant steel by double cantilever beams bending machine
Çift ankastre kirişli eğme makinası ile 316L implant çeliğinin yorulmalı korozyon özellikleri
- Tez No: 90562
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
V ÖZET Döner eğmeli yorulma makinası ile implant kalite 316L paslanmaz çeliğinin yorulmak korozyon davranışları incelenmiştir. Bunun yanında aynı malzemeden imal edilmiş Thompson kalça protezi yorulmak korozyon testlerinin ön çakşması tamamlanmış olup, test makinası, çalışır hale getirilen ölçme sistemiyle bundan sonraki kalça protezi çalışmaları için hazır durumdadır. ZrN PVD-kapk 316L paslanmaz çekginden döner eğmek yorulma deney numuneleri 37±l0C'deki %0,9 NaCl tuzlu çözeltisi içinde f=95 Hz'de test edilmiştir. Test şartlarında S-N eğrileri %50 olasılıkla elde etmek için JSME (Japon Makine Mühendisleri Demeği) S 002-1981 Standardını esas alan istatistiksel hesaplamalar yapılmıştır. 3 um kalınlıkta ZrN ince filminin %0,9 NaCl çözeltisindeki yorulma sının, aynı şartlardaki Hakan Aksakalk'nın bulduğu 349,5 MPa'kk yorulma limit değerine göre %45 oranında artmıştır. Hakan Aksakalk'nın sonuçlan ile karşılaştınldığmda regresyon analiz sonuçlan, test şarlan altında ZrN kaplama için en yüksek belirleme katsayısını (r2=%90) vermiştir. Bu da S(gerilme) ve N(çevrim sayısı) arasında elde edilen en iyi korelasyonu işaret etmektedir ki, S'deki değişimlerin ancak %10 gibi küçük bir yüzdesi ile çevrim sayısı arasında ilişki kurulamamakta veya açıklanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A study on the corrosion fatigue behaviours of implant quality 316L Stainless steel has been conducted by rotating-bending type fatigue machine. And also the preliminary runs of corrosion fatigue tests of Thompson hip prosthesis made of the same material were completed and the test machine was accomplished with a measuring system and ready to go on further studying femoral component of THA. The rotating-bending fatigue test specimen of ZrN PVD-coated 316L S S were tested at a frequency of 95 Hz in a saline solution of 0.9% NaCl at 37+1 °C. Statistical computation based on JSME (Japan Society of Mechanical Engineers) S 002-1981 was carried out with a 50% probability of failure to construct S-N curve under the test conditions. The thin film of ZrN, 3 um thick, were found to increase fatigue limit in 0.9% NaCl solution by 45% in comparison to that of 349.5 MPa found by Aksakalh, (1998) for uncoated material in the same solution. When compared Aksakalh's results of regression analysis it was the highest sample coefficient of determination of r2 = 90.0% for ZrN coating under the test condition, indicating that the highest correlation exists between S(Stress) and N(Number of cycles) and only 10% of the total variation in S is left unexplained by and unrelated to the number of cycles.