Scattering of the electromagnetic waves from 3D arbitrary profile polygon plate and the determination of the radar cross section parameters
Üç boyutlu herhangi profilli poligonal tabakalardan elektromanyetik saçınım ve radar kesit alanı parametresinin bulunması
  1. Tez No: 202518
  2. Yazar: HALİL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER OĞUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Elektromanyetik dalga, bir iletkene çarptığında, iletken üzerinde bir yüzey akımı oluşur. Bu akım saçınıma neden olacak, saçınan elektromanyetik dalga, yüzey akımı tarafından oluşturulacaktır. Bütün bu olaylar, Elekromanyetik saçınım kavramını oluşturacaktır. Saçınım probleminin çözümü Maxwell Denklemleri ile Sınır Şart denklemlerinden elde edilecektir. Saçınım problemini çözmenin birçok yolu vardır. Moment Metodu bunlardan biridir. Bu yöntem saçınım problemini bir matris denklemine dönüştürür. Eğer, bu matris denklemi çözülürse, yüzey akımıyla ilgili bazı katsayılar elde edilir. Saçınan Elektromanyetik Alan, bu katsayılar kullanılarak bulunur. İlgilendiğimiz denklemler kompleks integral denklemleri olduğundan, saçınım problemini analitik olarak çözmek mümkün değildir. Bundan dolayı nümerik bir çözüm gereklidir. Bu tezde, herhangi şekilli poligonal düzgün tabakalar için saçınım probleminin çözümü bütün aşamalarıyla birlikte anlatılmaktadır. Denklemlerin türetilmesi ve kullanılan nümerik integrasyon yöntemleri detaylı bir biçimde verilmektedir. Saçınan alandan, Radar Kesit Alanı parametresinin bulunuşu ve elde edilen grafik sonuçlar yine detaylı bir şekilde verilmektedir. Elde edilen yüzey akımı ve Radar Kesit Alanı parametresi sonuçları, diğer Moment Metot sonuçları ve ölçümlerle tutarlı olmaktadır. Bu tezde verilen formulasyon kullanılarak yazılan bilgisayar kodlarıyla, herhangi şekilli mükemmel iletkenler için Elektromanyetik Saçınım problemi başarıyla çözülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
When a conductor is illuminated by Electromagnetic Field, a surface current will be induced on the conductor. This current will cause the scattering and scattered electromagnetic wave will be produced by induced surface current. All of these events will form the Electromagnetic Scattering concept. The solution of the scattering problem will be obtained from Maxwell?s Equations and Boundary Condition Equations. There are many ways to solve the scattering problem. Method Of Moments is one of them. It converts the scattering problem into a matrix equation. If this matrix equation solved, some coefficients that are related to surface current are obtained. Scattered Electromagnetic Field is determined by using these coefficients. Since the equations that we are dealing with are complex integral equations, it is not possible to solve the scattering problem analytically. Because of this, a numerical solution is required. In this thesis, scattering problem solution for arbitrary shaped poligonal flat plate is explained with all stage. Derivation of equations and used numerical integration methods are given in detail. Radar Cross Section (RCS) Parameter determination from the scattered field and obtained graphical results are also given in detail. Obtained surface currents and RCS results are consistent with other Moment Method solutions and measurements. With the written computer codes by using the formulations in this thesis, the scattering problems of arbitrary shaped perfect conductors can be solved successfully.