Atıksulardan fenol arıtımının dolgulu kolon sistemlerde incelenmesi
- Tez No: 20252
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
-35- 8. ÖZET Bu çalışmada, kesikli ve kolon laboratuvar model sistemlerinde endüstriyel atık su lardan blyosorbsiyon ile fenol giderilmesi incelenmiştir, izmit Tüpraş işletmelerinden sağlanan özel Phenobac endüstri bakteri kültürü granül aktif karbon üzerine tutuklanarak fenol arıtımı sağlanmıştır. Çalışmalarda sentetik atık su kullanılmıştır. Kesikli sistemde sentetik atık suyun 9 mg/l fenol konsantrasyonu kullanılmış ve bura da en iyi fenol antım yüzdesi l.gün sonunda % 24.2 ve 2. gün sonunda % 59.17 olarak belir lenmiştir. Kolon sisteminde ise, laboratuvarda hazırlanan sentetik atıksu farklı fenol konsan trasyonlarında (10,15.20,25,30 mg/l) hazırlanmış ve çalışmalar değişik alıkonma sürelerinde (21.7, 26, 32.5. 43.3. ve 65 dak.) yürütülmüştür. Bu çalışmalarda elde edilen verim en düşük % 95.39 ve en yüksek % 99.48 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
.36- 9. SUMMARY In this study, removal of phenol from industrial wastewaters by biosorption method was Investigated in batch and column laboratory model systems. The removal of phenol was ensured by attaching the phenobac. a special Industry bacteria culture provided from Tüpraş, İzmit, onto granular activated carbon. Synthetic wastewater was used in the studies. In batch system, 9 mg/l phenol concentration of synthetic wastewater was used and the best efficiencies were determined as 24.2 % and 59.17 % at the end of the first and second days respectively. In column system, the synthetic wastewater was prepared at different phenol con centrations (10,15,20,25,30 mg/D, and the studies were carried out at different residence times (21.7, 26, 32.5, 43.3 and 65 mia). In these studies, the maximum and minumum values of efficiencies were determined as 99.48 % and 95.39 %, respectively.