Extreme programming and management of extreme programming projects
Ekstrem programlama ve ekstrem programlama projelerinin yönetimi
  1. Tez No: 202521
  2. Yazar: ALİ BAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ekstrem Programlama(XP) yazılım gelistirme konusunda karar vermede acele etmeyen disiplinli bir yaklasımdır. Dünyada küçük,orta ve büyük ölçekli bir çok sirkette ve çesitli endüstri alanlarında dokuz yıldır uygulanmaktadır. Ektrem Programlama yazılım projesini dört esas yol ile gelistiriyor; letisim, Basitlik, Geri Bildirim ve Cesaret. XP programcıları müsterileri ve arkadasları ile devamlı iletisim halindedirler. Tasarımlarını basit tutarlar. Baslanılan ilk gün yazılımlarını test ederek geri bildirim alırlar. En kısa zamanda sistemi müsteriye teslim ederler ve öneriler dogrultusunda degisiklikleri uygularlar.Bu temel düsünce ile XP programcıları cesurca degisen ihtiyaçlara ve teknolojiye cevap verebilirler. Bu çalısmanın amacı ekstrem programlamayı inceleyerek programcılar ve müsteriler açısından önemi ortaya çıkarmaktır. Ekstrem programlama projelerinin yönetimi etraflıca arastırıldı. Bunun için de farklı büyüklükteki sirketlere anket uygulandı. Bu tezde anket sonuçları ve detayları hakkında bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
Extreme Programming (XP) is actually a deliberate and disciplined approach to software development. About nine years old, it has already been proven at many companies of all different sizes and industries worldwide. XP improves a software project in four essential ways; communication, simplicity, feedback, and courage. XP programmers communicate with their customers and fellow programmers. They keep their design simple and clean. They get feedback by testing their software starting on day one. They deliver the system to the customers as early as possible and implement changes as suggested XP programmers are able to courageously respond to changing requirements and technology. The aim of this study is investigating the Extreme Programming and determine whether it is important or not for developers and customers. Management of extreme programming projects are searched thoroughly. To do this, a survey was applied to companies of all different sizes and industries. In this thesis, Information will given about survey and details.