Agile scrum methodology in Turkey and implementation with extreme programming
Türkiye'de agil scrum metodolojisi ve aşırı programlama ile uygulaması
- Tez No: 724719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Scrum çevik metodolojisi ile yazılım geliştiren ekiplerin scrum kültürü farkındalığını geliştirmek ve Türkiye'deki scrum ekiplerinde hangi ekstrem programlama uygulamalarının kullanıldığını konu almaktadır. Bu amaçla scrum, extreme programlama, extreme programlama gibi anahtar kelimeler tanımlanır. Ek olarak, scrum ve aşırı programlamanın karşılaştırması ve avantajları listelenmiştir. Teorik kısım, proje yönetimi süreçleri, aşırı programlama ve scrum ile ilgilidir. Bu tez, scrum operasyonu için kılavuzlar sağlar ve yazılım geliştirme ekipleri için çevik süreç yaklaşımlarını, tekniklerini ve yazılım geliştirme materyallerini inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis is about improving the scrum culture awareness of teams developing software with Scrum agile methodology and which extreme programming practices are used in scrum teams in Turkey. For this purpose, keywords such as scrum, extreme programming, extreme programming are defined. In addition, the comparison and advantages of scrum and extreme programming are listed. The theoretical part is about project management processes, extreme programming, and scrum. This thesis provides guidelines for scrum operation and examines agile process approaches, techniques, and software development materials for software development teams.