Project management methodology selection for defence industry research and development projects
Savunma sanayi Ar-Ge projeleri için proje yönetim metodolojisi seçimi
- Tez No: 687117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Savunma sanayi, her ülke için kritik önemde olan endüstrilerden biridir. Bir ülkenin savunma sanayisi geliştikçe, ülke sadece askeri anlamda değil sosyo-ekonomik anlamda da önemli ölçüde gelişecektir. Savunma sanayi Ar-Ge projeleri bu gelişime liderlik eden öncü projelerdir. Bu nedenle savunma sanayi Ar-Ge projelerinin proje yönetimi önemli bir rol oynamaktadır, çünkü bir projenin proje yönetimi metodolojisi proje başarısını doğrudan etkiler. Proje yönetim metodolojisi ve proje başarısının ilişkisini araştıran birçok çalışma lüteratürde bulunmaktadır. Literatürde yapılan araştırmada proje başarısı ve proje yönetim metodolojisinin başarısının farklı anlamlar taşıdığı görülmektedir. Proje başarısı, proje çıktısının projenin başında belirlenen amaç ve hedeflere olan uygunluğu olarak değerlendirilirken; proje yönetim metodolojisinin başarısı metodolojinin ne kadar doğru ve başarılı olarak uygunladığıyla ilişkilendirilmiştir. Bir projenin başarısız bir proje yönetim metodolojisiyle başarılı şekilde sonuçlanması mümkün iken, başarılı bir proje yönetim metodolojisiyle başarısız olarak da sonuçlanması mümkündür. Bir projenin başarıyla tamamlanması, sektörün gelişimi için yeni fırsatlar yaratacaktır. Çünkü başarıyla tamamlanan projeler sektöre olan güveni ve dolayısıyla kaynak yatırımını artıracaktır. Bu nedenle proje başarısını doğrudan etkileyen bir kriter olan proje yönetim metodolojisi doğru seçilmelidir. Doğru seçilmiş olan bir proje yönetim metodolojisi projeyi başarıya götürecektir. Proje yönetim metodolojisi seçilirken pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Bu faktörlerin ağırlıkları projeden projeye değişmekle beraber ana faktör gruplarının genellikle aynı kaldığı literatür araştırması süresince gözlemlenmiştir. Savunma sanayi Ar-Ge projeleri için proje yönetimi metodolojisi seçimini etkileyen birçok faktör vardır ve bu faktörler kendi içinde birçok alt faktörü de içermektedir. Proje yönetimi alanında 3 temel yaklaşım vardır; Geleneksel Yaklaşım, Çevik Yaklaşım ve Hibrit Yaklaşım. Bu yaklaşımlar, çeşitli proje yönetimi metodolojilerine sahiptir, örneğin; Geleneksel Yaklaşım Şelale Proje Yönetim Metodolojisine ve V Shape Metodolojisine; Çevik Yaklaşım Scrum Metodolojisine sahiptir. Geleneksel yaklaşımda işler sıralı şekilde yürütülür, bir aşama biter ve diğer aşamaya geçilir. Geleneksel yaklaşım, projede özellikle büyük değişiklikler yapılmasını istemez, proje isterlerinin net olmasını ister. Bu yaklaşımın en uygun olduğu projeler, büyük, kompleks projelerdir. Bu yaklaşım aynı zamanda uzun yıllardır uygulandığı için bilinen ve tecrübeli olunan bir proje yönetim yaklaşımıdır. Dokümantasyonun önemli olduğu bir proje yönetim yaklaşımıdır. Planlar proje başında yapılır, yapılan planlar doküman haline getirilir ve bu dokümanlar her bir süreç için bir rehber niteliği taşır. Çevik yaklaşımda ise projenin yönetimi ve işleyişi daha iteratif ve döngüseldir. Çevik yaklaşım değişikliklere açık ve değişiklikleri kolayca yönetebilen bir yaklaşımdır. Orta ve küçük çaplı projelere ve ekiplere daha uygun bir yaklaşımdır. Karmaşık ve isterleri net olmayan projeler için çevik proje yönetim metodolojisi uygundur, çünkü değişiklikleri yönetebilme gücü ve döngüsel yapısı sayesinde her bir döngüde müşteri ile fikir alışverişi yapılarak en başarılı proje çıktısına ulaşılır. Çevik yaklaşımda en çok kullanılan metodoloji Scrum metodolojisidir. Kanban, Scrumban, Uç Programlama (XP / Extreme Programming) gibi metodolojiler genellikle bilişim sektöründe ve yazılım projelerinde kullanıldığı için bu tez çalışması kapsamında ele alınmamıştır. Hibrit yaklaşımdaki temel düşünce, geleneksel ve çevik yaklaşımların projeye uygun olan özelliklerini alarak bir proje yönetim metodolojisi oluşturmaktır. Bu nedenle hibrit metodolojiye özellikler tanımlamak yerine uygulandığı projenin özelliklerine göre şekil alan, hem geleneksel hem çevik yaklaşımların üstün özelliklerinin birleştirildiği bir metodoloji demek daha doğru olur. Savunma sanayi Ar-Ge proje yönetiminde kullanılan proje yönetimi metodolojilerinde, herhangi bir metodolojinin diğer metodolojiye karşı mutlak bir avantajı yoktur, her yaklaşımın birbirine karşın üstün ve zayıf yanları vardır. Şimdiye kadar savunma sanayi projelerinde genellikle geleneksel yaklaşım tercih edilmiştir. Geleneksel yaklaşımın büyük ve karmaşık projelere uygunluğu, aşamalar arası geçişlerin sıralı olması, yaklaşımın büyük ekiplerin yönetimine uyumu ve görece fazla dokümantasyon gerektiren yüksek gizlilik içeren projelere olan uygunluğu bu yaklaşımın tercih edilmesinde büyük rol oynamıştır. Ancak savunma sanayi Ar-Ge projeleri, diğer savunma sanayi projelerinden farklı özelliklere sahiptir. Savunma sanayi Ar-Ge projelerinde isterlerin netliği değişebilmektedir. Yapılan projenin bir Ar Ge niteliği taşıması sebebiyle deneme-yanılma ve döngüsel süreçler yaşanabilmektedir. Bu sebeple geleneksel yaklaşımın eksik kaldığı yönler olabilmektedir. Bu tezde, Savunma Sanayi Ar-Ge projeleri için uygun proje yönetimi metodolojisi seçimi araştırılmıştır. İlk olarak literatür taraması yapılmış ve literatürdeki proje yönetim metodolojileri açıklanmış, ikinci olarak geleneksel ve çevik yaklaşımların karşılaştırmaları yapılmış ve üçüncü olarak proje yönetim metodolojisi seçimi ve metodolojiyi seçmek için kritik faktörler yorumlanmıştır. Kritik faktörler savunma sanayi proje yönetim kapsamında değerlendirilmiştir. Savunma sanayi endüstrisi ve savunma sanayi projelerinin genel özellikleri anlatılmıştır. Araştırmanın teorik modeli açıklanmıştır. Yöntem için AHP seçilmiştir çünkü kararı etkileyen faktörler ve seçilebilecek farklı alternatifler vardır. Faktörlerin alt faktörleri vardır ve faktörler ile alternatifler arasındaki ilişki hiyerarşiktir. Araştırma modelinde, proje yönetimi literatüründen derlenen beş faktör on sekiz alt faktör ve üç alternatif tanımlanmıştır. Ana faktörler“Zaman”,“Maliyet”,“Kapsam”,“Takım Tarafı”ve“Müşteri Tarafı”dır; alt faktörler Proje Teslim Zamanı, Takvim Takibi, Takvim Değişikliği, Bütçe, Değişiklik Maliyeti, Gereksinimlerin Netliği, Projenin Büyüklüğü ve Karmaşıklığı, Dokümantasyon, Projenin Güvenliliği ve Test Edilebilirliği, Projenin Kritikliği, Takım Yetkinliği / Uzmanlıkları, Takımın İletişim Tarzı, Organizasyonel Kültür, Takım Büyüklüğü, Proje Yöneticisinin Deneyimi, Müşteri İşbirliği, Müşterinin Metodoloji Bilgisi ve Müşteri Memnuniyeti; alternatifler geleneksel metodoloji, çevik metodoloji ve hibrit metodolojidir. Belirlenen faktörler ve alternatifler için çok kriterli karar verme yöntemleri araştırılmış ve karmaşık problemleri hiyerarşik yapısı sebebiyle daha anlaşılır hale getirmesi, çoklu değerlendirmeye olanak tanıması, modelin kararlılığının test edilebilmesi sebebiyle Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) en uygun yöntem olarak seçilmiştir. AHP yönteminde tanımlandığı gibi ikili karşılaştırmaya dayalı olarak bir anket hazırlanmıştır ve anket 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ana faktörler birbiriyle karşılaştırılmış, ikinci bölümde alt faktörler birbiriyle karşılaştırılmış, üçüncü bölümde alternatifler alt faktörlere göre birbirleriyle karşılaştırılmış ve son bölümde ise katılımcılar hakkında genel sorular sorulmuştur. Hazırlanan anket Türkiye'nin savunma sanayi ve havacılık endüstrisi alanındaki en büyük firmalardan birinin çalışanları ile yürütülmüştür. Anket çalışmasının katılımcıları savunma sanayi Ar-Ge projelerinin proje mühendisleri, proje liderleri ve proje müdürleridir. Anket soruları, katılımcıların tamamına google formlar üzerinden iletilmiştir, katılımcıların google formlara ulaşım sorunu yaşaması üzerine, katılamayanlara email üzerinden veya basılı olarak iletilmiştir. Toplamda 19 katılımcı ile yürütülen çalışmada katılımcılardan biri doktora mezunu, sekiz katılımcı yüksek lisans mezunu ve on katılımcı lisans mezunudur. Katılımcıların ortalama 5,5 yıl proje yönetimi ve ortalama 4 yıl savunma sanayi Ar-Ge proje yönetimi tecrübesi bulunmaktadır. Anket sonuçları excelde analiz edilmiş ve yapılan hesaplamaların sonuçlarına göre ana faktörlerin ağırlıkları Zaman %21, Maliyet %14, Kapsam %24, Takım Tarafı %14 ve Müşteri Tarafı % 27 olarak bulunmuştur. Ana faktör ağırlıklarına bakıldığında savunma sanayi Ar-Ge projelerinin proje yönetim metodolojisi seçiminde en önemli faktörün Müşteri Tarafı olduğu görülmüştür. Anket sonuçlarının analizi sonrası ana faktörlerin ağırlıkları, alt faktörlerin ağırlıkları, alternatiflerin ağırlıkları ve alternatiflerin puanları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonrası hibrit metodolojinin savunma sanayi Ar-Ge projeleri için en uygun metodoloji olduğu bulunmuştur. Tezin sonuç bölümünde sonuçlar tartışılmış ve ana faktörler üzerinden duyarlılık analizi yapılmıştır. Duyarlılık analizinde ana faktörleirn ağırlıkları değiştirilmiş ve sonuçlar tekrar tartışılmıştır. Ancak duyarlılık analizi sonrasında da savunma sanayi Ar-Ge projeleri için en uygun proje yönetim metodolojisi hibrit metodoloji olarak bulunmuştur. Tüm hesaplama ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra, araştırmanın sınırlamaları ve daha ileri araştırmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Defence industry is the premier industry for a country. As the country's defence industry develops, the country will develop significantly not only in military terms but also in socio-economic terms. Defence industry R&D projects are the pioneer projects that lead to this development. Therefore, project management of defence industry R&D projects takes an essential role because the project management methodology directly affects the project's success. Successful completion of a project will create new opportunities for the development of the industry. For this reason, the project management methodology, which is a criterion that directly affects the project's success, should be chosen correctly. Many factors affect the choice of project management methodology for defence industry R&D projects, and these factors include many sub-factors. There are three main approaches in the project management area: Traditional Approach, Agile Approach, and Hybrid Approaches. These approaches have various project management methodologies within, such as; Traditional Approach has Waterfall Project Management Methodology or V-Shape Methodology or Agile Approach has Scum Methodology. In the project management methodologies used in the defence industry R&D project management, there is no absolute advantage of any methodology; each approach has superior and weak characteristics. In this thesis, the appropriate project management methodology selection for Defence Industry R&D projects was researched. Firstly, the project management methodologies were explained; secondly, the comparisons of traditional and agile approaches were described; and thirdly, the project management methodology selection and critical factors to select the methodology were interpreted. The defence industry context was narrated, and the theoretical model of the research was explained. AHP was chosen for the method because there are factors that affect the decision, and there are different alternatives that can be selected. The factors have sub-factors, and the relation between factors and alternatives is hierarchical. There are five factors and eighteen sub-factors, and three alternatives in the research model. The main factors are Time, Cost, Scope, Team Side, and Customer Side; the alternatives are traditional methodology, agile methodology, and hybrid methodology. The questionnaire was prepared based on the AHP method pairwise comparison, and the questionnaire has four sections. In the first section, the main factors were compared to each other; in the second section, sub-factors were compared to each other; in the third section, alternatives were compared to each other based on the sub-factors, and in the final section, the general questions about participants were asked. According to calculations, findings revealed that hybrid methodology is the most appropriate methodology for defence industry R&D projects. In the conclusion part of the thesis, the results were discussed, and sensitivity analysis was performed. Then, according to the sensitivity analysis, the results were discussed again. Finally, after all the data calculations, the research limitations and recommendations for further research are given.