Water quality and water budget analyses in Eymir-Mogan lakes basin
Eymir-Mogan göller havzasında su kalitesi ve su bütçesi hesabı
- Tez No: 202522
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda göllerde su kalitesi ve su bütçesinin modellenmesi, yüzeysel sularınyönetiminde önemli bir konu olmuştur. Doğru tahminler elde edebilmek için birçok bilgisayarmodeli geliştirilmiştir. Bu modellerden biri olan DYRESM-CAEDYM bileşik göl modeliekolojik ve hidrodinamik bileşenlere sahiptir. Bu modelin en önemli özelliği kalibrasyonolmadan da isabetli sonuçlar vermesidir. Bu çalışmada, Ankara'da yeralan Mogan ve Eymirgölleri, 210 günlük bir süre boyunca modellenmiştir. Simülasyn için göl ekosistemi hakkındayeterli bilgi sağlayacak olan su kalite parametreleri fosfor, nitrat, amonyum ve çözünmüşoksijen seçilmiştir. Bunlara ek olarak sıcaklık ve tuzluluğun değişimleride modellenmiş vegözlenmiş değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, water quality and water budget modelling in lakes has become animportant element of surface water management. To this end, numerous computer modelshave been developed. The coupled lake model DYRESM-CAEDYM is one of these modelsand has hydrodynamic and ecologic components. Provision of accurate predictions withoutcalibration is the most important feature of this model. In this study, Mogan and Eymir Lakes,which are located in Ankara, are simulated over a period of 210 days with DYRESMCAEDYM.Water quality parameters phosphorus, nitrate, ammonium, and dissolved oxygen,which provide information about the lake ecosystems are simulated. In addition, temperatureand salinity variations in both lakes are modelled and compared with observed values.