Tectono-magmatic evolution of the Selendi basin
Selendi havzasının tektono-magmatik evrimi
- Tez No: 202525
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Batı Anadolu'da KD uzanımlı havzardan birisi olan Selendi Havzası, birbirlerinden açılı uyumsuzlukla ayrılan iki volkano-sedimanter istif ile kartakterize olur. Bu istifler Hacıbekir ve İnay gruplarıdır. Bu çalışma sonucunda ortaya konulan arazi verileri, Hacıbekir grubunun, sünümlü deformasyona uğrayan Menderes Masifi'ne ait metamorfik kayaçlar ile kırılgan deformasyona uğrayan İzmir-Ankara zonuna ait ofiyolit kayaçlarını bir araya getiren düşük açılı KD'ya eğimli bir normal fay üzerinde en geç Oligosen (?) ? Erken Miyosen' de çökeldiğini ortay koyar. Bu kabuksal ölçekli faylanma ayrıca genişleme ile eş yaşlı olarak kabuk ergimesi ile oluşan granit üretmiştir (Rahmanlar graniti). Hacıbekir Grubu' nun çökelimine ayrıca kalk-alkali felsik bileşimli Eğreltidağ volkanik biriminin ve mafik ultrapotasik bileşimli Kuzayır bazaltının yerleşimi eşlik etmiştir. Jeokimyasal veriler, Eğreltidağ volkanik biriminin Rahmanlar graniti ile benzer bir kaynak kayacından, düşük miktarlarda manto bileşenlerinin de katılımı ile oluştuğunu gösterir. Kuzayır bazaltının jeokimyasal özellikleri lamproitlere benzerlik sunar. Bu tektonik ve stratigrafik birliktelikler, Hacıbekir Grubu'nun muhtemelen bir yitim zonu ile aynı zamanlı kor kompleks oluşumu ile sıyrılma fayı üzerinde geliştiğini ifade eder. Erken Orta Miyosen' de çökelen İnay Grubu bu aktivitenin (sıyrılma fayı) bittiğini gösterir. İnay Grubu felsik-asidik, kalk-alkali bileşimli volkanik kayaçlar ile giriklilik sunar (Yağcıdağ volkanik birimi). Selendi havzasında görülen ve daha önce Kula bazaltlarına dahil edilen olivin içerikli bazı bazalt oluşukları, bu çalışma sonucunda ortaya konulan jeokimyasal veriler ile Kula bazaltlarından ayrılmış ve Kabaklar bazaltı olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Selendi Basin, which is one of the NE-trending Neogene depocenter in western Anatolia, is characterized by mainly two volcano-sedimentary successions separated by angular unconformity. These are Hacıbekir and İnay groups. The field data show the Hacıbekir Group was deposited in the hangingwall of a presently low-angle top-to-the NE normal fault (Kula detachment) that juxtaposed the ductilely-deformed Menderes metamorphics from the brittely-deformed ophiolitic rocks of the İzmir-Ankara zone, during latest Oligocene (?) - Early Miocene. This crustal-scale movement was also associated with the intrusion of syn-extensional crust-derived granite (Rahmanlar granite) in the footwall. Deposition of the Hacıbekir Group was also accompanied by calc-alkaline felsic (Eğreltidağ volcanic unit) to mafic ultrapotassic volcanism (Kuzayır basalt). The geochemical data revealed that the Eğreltidağ volcanic unit was produced from the same source with the Rahmanlar granite, with addition minor mantle component. Geochemical characteristics of the Kuzayır basalt are similar to those of the lamproites. These tectonic and stratigraphic associations indicate that the deposition of the Hacıbekir Group was occurred on a detachment fault that controlled core-complex formation, probably associated with a subduction zone. The deposition of the İnay Group during early Middle Miocene postdated the activity of the detachment faulting. İnay Group also interfingers with the calc-alkaline intermediate-felsic volcanic rocks (Yağcıdağ volcanics). This study also revealed that the olivine-bearing basaltic rocks in the basin do not belong to the Kula volcanic unit, is named on the basis of geochemical data as Kabaklar volcanics.