Strength prediction of pin-loaded laminated composite plates
Pim yükü etkisi altındaki tabakalı kompozit plağın mukavemetinin belirlenmesi
- Tez No: 202526
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, farklı boyutlara sahip tabakalı kompozitlerin, pim yükü etkisi altındakidavranışları, nümerik ve deneysel olarak incelenmiştir. Amaç, çift pim bağlantılıtabakalı glass-vinylester kompozit plağın, yırtılma mukavemetini, hasar yükünü ve hasarmodunu tespit etmektir. Plakanın delikleri rigid iki pim yardımıyla değişken yayılıyüke maruz bırakılmıştır.Bu çalışmalar, plakanın uç kısmının deliğin çapına oranı; birden beşe kadar,plakanın genişliğinin deliğin çapına oranı; ikiden beşe kadar ve delikler arasıuzaklığın deliğin çapına oranı; ikiden beşe kadar, üç farklı şekilde araştırılmıştır.Deneysel ve nümerik çalışmalarda fiber yönlendirme açısı sabittir. Hasar analizi,seksen farklı geometri için incelenmiştir.Nümerik çalışmada üç boyutlu sonlu eleman yöntemi kullanılmıştır. Nümerikçalışma LUSAS 13.3 sonlu eleman paket programı yardımıyla hazırlanmıştır. Buprogramda maksimum hasar yükü nonlinear analiz yöntemiyle bulundu ve hasaranalizinde Hashin kriteri kullanıldı. Hasar durumunda, kompozit plağın hasarlıdüğümlerindeki malzeme özellikleri indirgendi.Deneysel çalışmada, numuneler üzerindeki hasar tipleri belirlendi ve maksimumhasar yükleri bulundu.Deneysel çalışma ve nümerik çalışma sonuçları karşılaştırılmış ve uygunlukiçinde olduğu görülmüştür. Yırtılma mukavemeti kuvvet ve boyutlara bağlı olarakgrafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, behaviour of pin-loaded laminated composite plates with differentdimensions have been observed numerically and experimentally. The aim is toinvestigate bearing strength, failure load and failure mode in a laminated glassvinylestercomposite plate with two circular holes in series. The holes of the plate aresubjected to a traction force by two rigid pins.These are investigated for three variables; the hole is a distance from the free edgeof the plate of width-to-hole of diameter (E/D) ratio (1,2,3,4,5), rectangular plate ofwidth-to-hole of diameter W/D ratio (2,3,4,5) and the distance between two holes todiameter K/D ratio (2,3,4,5). The failure analysis is performed numerically andexperimentally for eighty different geometries.Three dimensional finite element method is used for numerical study. Numericalstudy is performed with assistance of LUSAS 13.3 finite element analysis program.In this program, maximum failure load is found with nonlinear analysis, Hashinfailure criteria is used in this failure analysis. In the case of failure, appropriateproperties of the nodes failed of the composite plate are reduced.Failure types on the specimens are predicted and maximum failure loads arefound in experimental study.The results of experimental study and numerical study are compared and quitereasonable. Bearing strength which is depending on applied force and dimensions ofthe plate are shown in graphs.