Tekstil sektöründe tedarik zinciri uygulamalarının mevcut durumunun belirlenmesi ve çözüm önerileri
Defining the current situation of supply chain applications in textile industry and proposals
  1. Tez No: 202531
  2. Yazar: GÜLDEREN KARABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KURUMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda artan rekabet nedeniyle tedarikçiler, müşteriler, dağıtıcılar ve perakencilerle ilişkilerönem kazanmıştır. Şirketler artan rekabetle baş edebilmek, rekabet avantajı yaratmak, pazarpaylarını koruyabilmek hatta ayakta kalabilmek için bilgi teknolojilerini işletmelerine adapteetmeye çalışmaktadır.Tedarik zinciri yönetim sistemi; tedarikçilerden, fabrikalardan, ambarlardan, dağıtımmerkezlerinden ve bayilerden oluşan entegre ve işbirlikçi bir ağ olarak tanımlanabilir. Tedarikzinciri yönetimi, bir yandan toplam maliyetleri düşürürken diğer yandan müşteri ihtiyaçlarınadaha iyi yanıt vermesini sağlayan senkronizasyonun elde edilmesi için zincir boyunca bilgi veürün/hizmet akışının yönetilmesine odaklanmaktadır. İşletmeler arasında hızlı ve esnek birkoordinasyon sağlar. Tedarik zinciri üyeleri arasında işbirliği, tüketici talebinin daha hızlıkarşılanması için kritik rol oynamaktadır. Uzun dönemli işbirliği geliştirilmesi, tedarik zincirindemasrafların azaltılmasını ve rekabet avantajı yaratılmasını sağlar. Üyeler arasında bilgipaylaşımı, kaynak paylaşımı, risk paylaşımı ve faaliyet paylaşımı etkili bir tedarik zinciriyönetiminin uygulanmasında önemli faktörlerdir.Bu tez çalışmasında DAMA Modeli ve örnek uygulamalar incelenmiştir. Hazır giyim sektöründetedarik zinciri yönetimi uygulamaları araştırılmış, mevcut durum ve uygulamalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years relations with suppliers, customers, distrubuters and retailers become veryimportant because of the increasing competition. Companies try to adopt information technologyto cope with increasing competition, to obtain competitive advantage, to sustain market share andeven to stay in business. Supply chain management system can be defined an integrated andcollaborative network which consist of suppliers, factories, warehouses, distribution centers, andretailers.Supply chain management focuses on managing the flow of goods and services and informationthrough the supply chain in order to attain the level of synchronization that will make it moreresponsive to customer demand needs while lowering total costs. It provides a fast and flexiblecoordination between companies. Among the members of supply chain, collaboration plays acritical role to response the consumer demand quickly. Developing long-term collaboration cantake wastes, out of the supply chain and provide competitive advantage among themembers.Information sharing, resource sharing, risk sharing and activity sharing are importantfactors for implementing an effective SCM.In this thesis, current situation of supply chain applications in textile industry were investigatedand DAMA Model was examined.