Kuzey Ege bölgesi tarihi yerleşim merkezlerinin su yapılarının hidrolik ve hidrolojik açıdan incelenmesi
Investigation of water conveyance systems of historical settlements in the north of aegean region from hydraulic and hydrological point of view
  1. Tez No: 202537
  2. Yazar: NİMET EZGİ TÜRKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT TÜRKMAN, PROF. DR. NEŞET ORHAN BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalısma kapsamında, Kuzey Ege Bölgesi tarihi yerlesim merkezlerinden biri olan Aiolis Bölgesi'nde yer alan ve su iletim sistemleri incelenmesi düsünülen kentlerin yerlerine, tarihçelerine ve yer üstünde bulunan kalıtlardan birkaç örnege deginilmistir. Aiolis adı, Aiolis boyunun yurdu olan ülkelerden sadece, onia ile Troas arasında kalan kıyı bölgesine verilebilir. Aiolis'i batı yönden Ege Denizi sınırlamaktadır. Yalnızca yüzey arastırmalarıyla sınırlı olan bu çalısma T.C Kültür Bakanlıgı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlügü'nün onayı ile gerçeklestirilmistir. ncelenen kentlerin çok azı üstünde daha önce çalısılmıstır. Bu çalısmayla antik kentlerin çogu kez itibar edilmeyen yüzü ele alınmıs, varoluslarının diger bir yüzüne böylelikle yeni bir bakıs açısı getirilmistir. Bu çalısma antik yerlesimlerin su yapılarını bir bütün olarak ve bölgesel bazda içine almaktadır. Zaman kısıtı nedeniyle Aiolis Bölgesi ve yakın çevresindeki 28 kentle kısıtlandırılmıstır. Bu çalısmayla su yollarında arazi çalısması yapılmıs, su yapılarının fotografları çekilmis, arsivlenmis ve çagdas hidrolik yaklasımlar ve formülasyonlar gözönünde tutularak kentlerdeki su kapasiteleri belirlenmis ve bu kapasiteler ısıgında antik kentlerin olası nüfusları hesaplanmıstır. Bu kalıntılar insanlık aleminin ortak kalıtlarıdır. Kesfedilmeleri yalnızca bulundukları ülkedeki arkeolojik arastırmalara yeni ufuklar getirmeyecek aynı zamanda tüm bilim dünyasına da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the water conveyance systems of the Aiolissettlements are investigated. ?Aiolis? is the name of the coastal-region between Ionia and Troas on the western part of modern Turkish Republic. Aiolis is also bordered with the Aegean-Sea on the west. This study limited only with surface-investigations is conducted under the approval and permission of the General Directorate of Monuments and Museums of the Ministry of Culture of Turkish Republic. With this study, to the generally unconsidered face of the ancient cities, namely water conveyance systems, are focused, so to another face of their existence are brought a new sight-angle. This study encloses the water structures of ancient settlements as a whole as well as at the regional basis. Because of the time limit, the investigations are restricted with only 28 settlements in the region of Aiolis and in its close vicinity. Most of these cities are handled at first time. With this study, field investigations are realized, the remains of water structures photographed, achieved, their conveyance capacities based on the modern hydraulic formulas are determined and, their probable populations under the light of these calculations and certain assumptions are estimated. These remains are the mutual heritages of entire humanity. Their explorations are not limited with the archeological investigations of their origin-countries but also they will bring new horizons to our past.