Corrosion fatigue characteristics of total hip prosthesis in simulated body fluid
Total kalça protezinin vücut benzeri sıvıda korozyonlu yorulma özellikleri
  1. Tez No: 202538
  2. Yazar: MUHAMMER ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısmanın amacı, klinik kullanımdan önceki yorulma hasarına karsı güvenilirliginigeçerli kılmak üzere, 316L paslanmaz çelikten imal edilmis kalça protezlerinin yorulmadeneylerinin yapılmasıdır. Metalurji ve Malzeme Mühendisligi bölümünde dizayn edilipimal edilen çift ankastre egmeli yorulma makinası kullanılarak, Thompson kalça protezitest edilmistir. Fiziksel çevre yani vücut sıvısı implant için korozif olabilmektedir.Korozyon yorulmasına karsı kalça protezinin güvenilirligi açısından, yorulma deneyleri birkorozyon ortamı içerisinde, düsük frekanslı yükleme uygulaması ile gerçeklestirilmelidir.Protezin yorulma deneyleri bu yüzden, % 0,9 NaCl Ringer solüsyonunda, 10 Hz yüklemefrekansında, ISO 7206/4 standardına uygun olarak yapılmıstır. Bu frekansta, tek birprotezin yorulma testi için 107 çevrim sayısında herhangi bir hasar olusmadan 11,5 güngerekmektedir.Strain gaugeler ile ölçülen gerçek gerilmelere baglı olarak protezlerin yorulma ömürlerinitespit edilmistir. Yükleme seviyesine baglı olarak kalça protezinde ölçülen gerçek gerilmedegerleri ile CAD'de yapılan teorik gerilme dagılımları karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to perform fatigue testing of the total joint replacements made of316L stainless steel to validate the safety of the component before the clinical use. Thompsonhip prosthesis was tested by using double cantilever beams bending machine designed andmanufactured at Department of Metallurgical and Materials Science Engineering. Thephysiological environment, namely the body fluid, can be very corrosive for implantmaterials. In order to ensure the safety of a hip prosthesis against corrosion fatigue failure,fatigue tests must be performed in a corrosive medium with low frequency load application.Component fatigue tests were therefore performed in Ringer?s solution (0.9% NaCl) at afrequency of 10 Hz in accordance with ISO 7206/4 standard. At this rate, a single hip stemfatigue test requires 11.5 days of continuous testing without any failure for a numbers of 107cycles.The objective of this study was also to perform the fatigue test of the Thompson hipprosthesis in accordance with ISO 7206/4, evaluate the real stresses by using the strain gauge,and to determine the fatigue life of prosthesis. The purpose of this study was also to comparethe real stresses measured at different location of prosthesis by means of strain gauges withthe distributions of theoretical stresses calculated by CAD modelling.