Örme konfeksiyon işletmelerinde üretim parametrelerinin hesaplanması üzerine bir bilgisayar programının geliştirilmesi
Development a software about calculating the production parameters in knitted germent plant
  1. Tez No: 202549
  2. Yazar: ARZU VURUŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER YAZGAN BULGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalısmanın amacı, örme konfeksiyon isletmelerinde üretim parametrelerini ürünmaliyeti bazında inceleyerek, birim ürün maliyetini hesaplayabilmek üzere birbilgisayar programı gelistirmektir. Arastırmada, konfeksiyon isletmelerine uygulanananket ile konfeksiyon firmalarının ön maliyet hesaplama sistemleri analiz edilmeyeçalısılmıs, firma yetkililerinin ön maliyet hesaplamalarının önemi hakkındaki görüslerive bu amaçla hazırlanacak olan bir programdan beklentileri degerlendirilmistir. Anketsonuçlarında, firmaların ön maliyet hesaplarını çogunlukla manuel olarak veyaMicrosoft Excel gibi formlar ile yaptıkları tesbit edilmis ve firmaların maliyetdetaylarına iliskin verileri arsivlemekte zorluk yasadıkları belirlenmistir. Ürünmaliyetini hesaplayabilmek için öncelikli olarak, maliyet alt birimleri olan kumas,aksesuar ve isçilik giderleri tesbit edilmelidir. Bu alt birimlere ait degerlerin, öncedenhazırlanarak programın veritabanına eklenmis olması ve maliyet hesaplamalarındakullanıcının bu listelerden aktif olarak yaralanabilmesi hesaplama prosesinihızlandırmaktadır. Çalısmada hazırlanan ön maliyet modülü, ürün gelistirme ve sipariskabul sürecinde, ürün tanımlama ve birim maliyet hesaplamalarını yapmak üzeretasarlanmıstır. Bu açıdan iki asamalı olarak degerlendirilebilecek olan program,islemleri hızlandırmak amacıyla internet üzerinden çalısacak sekilde hazırlanmıstır.Programda, malzeme tedarikçileri, üretimi yapan firma ve üretimi yaptıran firmanınaynı platformda çalısabilmesi için uygun ortam yaratılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the production parameters in knitwear apparelcompanies by defining the unit costs and developing a software to calculate the unit costsof garments and make the cost estimates. In this study, with the help of a questionnaire,different companies? systems of unit cost estimating and cost calculating are tried to beanalyzed. Within the scope of the questionnaire, the importance of cost estimatingprocess for apparel companies and the expectations from a new cost estimating programwere investigated. According to the results of the questionnaire, it was seen that themajority of companies use manual cost calculating methods or simple Microsoft Excelspreadsheets to make cost estimates. Prior to making a cost estimate, sub units ofgarment costs should be analyzed. These sub units are fabric costs, trim and findingscosts and the labor costs. Providing that the values of mentioned sub units are added tothe database of the program beforehand, it would be faster for the user to reach thefinal cost value. The cost estimating unit prepared in this program is designed both tomake the product specification and the cost calculation. From this point of view, thisprogram is a combination of two main parts, one of which is the product specification,and the other is unit cost calculating. The program is prepared as a web-basedapplication in order that the supplier, the manufacturer and the customer can have theopportunity to communicate through the same platform.