Application of factorial design in optimization of preconcentration procedure for some lanthanides determination in aqueous solution
Sulu çözeltide bazı lantanitlerin tayini için önderiştirme yönteminin uygunluğuna faktöriyel tasarım uygulanması
  1. Tez No: 202550
  2. Yazar: CEM GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK MERDİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmanın amacı, katı faz ekstraksiyon ile faktöriyel dizayn kullanılarakLa(III) ve Ce(III) iyonlarının önderistirilmesi ve tayinidir.Polimerik matriks, Amberlit XAD-16, üzerine emdirilen oktakarboksimetil-Cmetilkaliks[4]resorsinaren infrared spektroskopisi ile karakterize edildi.. Emdirilmisreçinenin ligand tutunma kapasitesi spektrofotometrik olarak ve ayrıca gravimetrikolarak belirlendi.Optimizasyon 2 seviyeli faktorial dizayn ile gerçeklestirildi ve üç faktör (pH, metaliyonu derisimi ve tutunma akıs hızı) dikkate alındı. Optimize edilen değerler lantan içinpH 5, derisim 4 ppm, akıs hızı dakika 1,5 ml ; seryum için pH 6, derisim 0,25 ppm veakıs hızı dakikada 1,5 ml 'dir.Reçine, iyi bir kimyasal kararlılık, tekrar kullanabilirlik ve hızlı dengeye ulasmasıylaLa(III) ve Ce(III) iyonlarının ayrılmasında ve önderistirilmesinde basarıyla kullanıldı.Alkali metallerin, sıkça bulunan anyonların ve bazı ağır metallerin etkileri incelendi.Bunun yanında metot La(III) ve Ce(III) iyonlarının sentetik çözeltilerde yüksekgüvenirlilikle sıralı ekstraksiyonda da uygulandı. Önerilen yöntem ile lantan için 830ppb, seryum için 250 ppb belirtme alt sınırı ve lantan için % 2,27, seryum için %1,97bağıl standart sapma sağlandı. Önderistirme faktörleri La(III) ve Ce(III) için sırasıyla125 ve 83'tür. Önderistirme süreçlerinde lineer kalibrasyon aralığı lantan için 1,0-7,5ppm ve seryum için 0,50-10,0 ppm 'dir. Ayrıca, yöntemin doğruluğunu belirlemek içindeniz ve kuyu sularına uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purposes of this study are preconcentration and determination of La(III) and Ce(III)using factorial design with the aim of reducing the number of experiment, which isbased on solid phase extraction.The impregnation of octacarboxymethyl-C-methylcalix[4]resorcinarene into apolymeric matrix, Amberlite XAD-16, was supplied and characterized by infraredspectroscopy.The optimization process was caried out using two level factorial design and threevariables (pH, concentration of metal ion, sorption flow rate) were regarded as factors.The resin was used successfully for the separation and enrichment of La (III) andCe(III) ions, additionally which has good chemical stability, reusability and faster rate ofequilibrium. The influence of alkali metals, common anions and some heavy metal ionsas interferents was discussed. Furthermore, the method has been applied to sequentialseparation of La(III) and Ce(III) on synthetic solutions with a good reliability. Theprocedure proposed allowed the determination with detection limit 830 ppb for La(III)and 250 ppb for Ce(III), and relative standad deviation (%RSD) 2.27 for lanthanum and1.97 for cerium. The preconcentration factors of La (III) and Ce(III) were 125 and 83,respectively. The enrichment procedure showed a linear calibraiton curve withinconcentration range from 1.0-7.5 ppm lanthanum and 0.50-10.0 ppm for cerium.Moreover, this procedure was applied to seawater and well water samples prove thereliability of the proposed preconcentration method for its application to various kindsof analytical matrix samples.