Influence of intergranular void ratio on the one dimensional compression
İri daneler arası boşluk oranının tek boyutlu sıkışma üzerindeki etkisi
- Tez No: 202555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Killi kumlar, iri ve ince danelerin bir araya gelerek oluşturdukları karma bir matris olarakdüşünülebilir. İri ve ince dane matrisleri arasındaki etkileşim, bu tarz zeminlerin genel ölçektekigerilme deformasyon davranışlarını etkiler. İri dane matrisinin boşluk oranını gösteren iri danelerarası boşluk oranı kavramı bu tarz zeminlerin sıkımsa davranışlarını ifade etmek açısındanalternatif bir parametre olarak kullanılabilir.Laboratuvar ortamında hazırlanmış kaolen-kum karışımlarıyla yapılan ödometre deneyisonuçları; başlangıç koşulları, ince dane yüzdesi ve gerilme koşullarının numunelerin sıkışmaözelliklerini ciddi biçimde etkilediğini göstermiştir. Deneyler, geçiş ince dane yüzdesi olarakadlandırılan bir ince dane yüzdesine kadar, sıkımsa davranışının büyük ölçüde kum daneleritarafından kontrol edildiğini göstermiştir. Bu yüzde aşıldığında, sıkışmayı kaolen kontroletmektedir. Geçiş ince dane yüzdesinin, değinilen faktörlere bağlı olarak %19 ila %34 arasındadeğiştiği bulunmuştur. Bu değer aralığı, literatürde mukavemet değişimiyle ilgili belirtilmiş olanince dane yüzdesi değerleriyle de uyum içindedir. İri dane matrisinin sıkışma safhalarını daha iyigözlemleyebilmek için ?granüler sıkılma indisi? olarak adlandırılan yeni bir parametretanımlanmış olup, bu parametre sıkışma esnasındaki hakim matrisi ifade etmek amacıylakullanılmıştır.Yapılan kesme kutusu deneyleri, uygulanan normal gerilmeler altında zemin danelerinin yeni birdüzen alması ile kayma mukavemeti arasında, gerçekleştirilmiş ödometre deney sonuçlarıyla dauyumlu olan bir ilişki bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Clayey sand can be considered as a composite matrix of coarse and fine grains. The interactionbetween coarser and finer grain matrices affects the overall stress-strain behavior of these soils.Intergranular void ratio (which is the void ratio of the coarser grain matrix) can be utilized as analternative parameter to express the compression response of such soils.Oedometer tests conducted on reconstituted kaolinite-sand mixtures have indicated that initialconditions, percentage of fines and stress conditions influence the compression characteristicsconsiderably. Tests showed that up to a fraction of fines, which is named as transition finescontent, compression behavior of the mixtures is mainly controlled by the sand grains. Whenconcentration of fines exceeds transition fines content, it is the kaolinite that controls thecompression. It was found that transition fines content varies between 19% and 34% dependingon certain mentioned factors. This range of fines content is also consistent with various valuesreported in the literature regarding strength alteration. A new compression parameter named as?granular compression index? is also defined in order to better observe the compression stages ofthe coarser grain matrix and utilized to express the governing matrix through compression.Direct shear tests performed during this study showed that there is also a relationship between theshear strength and arrangement of soil grains under applied normal stress, which is harmonic withthe oedometer test results.