Adsorption of trimethoprim from aqueous solution onto clays
Killer üzerine sulu çözeltiden trimethoprim adsorpsiyonu
- Tez No: 202554
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YURDAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, pH, iyon şiddeti ve sıcaklık gibi farklı koşullarda Trimethoprimin (TMP) montmorillonit KSF üzerine adsorpsiyonu çalışıldı. Elde edilen sonuçlardan, pH 5,04'ün TMP'nin KSF üzerine adsorpsiyonu için optimum değer olduğu anlaşılmaktadır. Adsorpsiyon kinetiğini açıklayabilmek için sahte-birinci mertebeden tepkime kinetiğini, sahte-ikinci mertebeden tepkime kinetiğini ve intraparticle difüzyon modelini içeren birkaç kinetik model uygulanmıştır. Sahte-ikinci mertebeden tepkime kinetiği KSF adsorpsiyonunun deneysel verilerine en iyi korelasyonu göstermiştir. Adsorpsiyon verileri, Freundlich, Langmuir ve Dubinin Raduskevich adsorpsiyon izoterm eşitliklerine uygulanarak her bir modelin karakteristik parametreleri ve Langmuir izoterminin lineer formunun Freundlich izoterminin lineer formundan daha iyi bir uyum gösterdiği bulunmuştur. Langmuir ve Freundlich eşitliklerinden, adsorpsiyon kapasitesi değerlerinin çözeltinin sıcaklığı ve iyon şiddeti düştükçe arttığı sonucu çıkmaktadır. Ayrıca DR izoterminden, adsorpsiyon tipinin ion-değiştirme mekanizması olabileceği belirlenmiştir. ?Hº, ?Sº and ?Gº gibi teRmodinamik parametrelerin belirlenmesi, adsorpsiyonun kendiliğinden ve ısı veren bir şekilde yürüdüğünü göstermektedir. Bunlara ek olarak, TMP'nin KSF üzerine adsorpsiyonu fiziksel adsorpsiyon olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of Trimethoprim (TMP) on montmorillonite KSF was studied under different conditions (pH, ionic strength, temperature). The results indicate that a pH value of 5.04 is optimum value for the adsorption of TMP on KSF. The adsorption kinetics was interpreted using pseudo-first-order kinetic model, pseudo-second-order kinetic model and intraparticle diffusion model. The pseudo-second-order model provides the best correlation with the experimental data of KSF adsorption. The adsorption data could be fitted with Freundlich, Langmuir and Dubinin Raduskevich equation to find the characteristic parameters of each model. It was found that linear form of Langmuir isotherm seems to produce a better model than linear form of Freundlich equation. From the Langmuir and Freundlich equation, the adsorption capacity values raised as the solution temperature and ion strength decreased. From DR isotherm, it was also determined that the type of adsorption can be considered as ion-exchange mechanism. Determination of the thermodynamic parameters ?H, ?S and ?G showed that adsorption was spontaneous and exothermic in nature. It was also added that adsorption of TMP by KSF may involve physical adsorption.