Compositing of municipal sewage sludge using semifermented solid waste and grass cuttings
Belediye atık su arıtma çamurlarının yarı fermente olmuş katı atıklar ve biçilmiş çim kullanılarak kompostlaştırılması
- Tez No: 202562
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kompostlastırmanın; yakma ve arazide depolanması gibi diger bertaraf yöntemlerine göreatık hacmini %40?50 oranında azaltarak daha az yere ihtiyaç duyma ve termofilik fazboyunca olusan ısıyla patojenleri yok etme gibi önemli avantajları vardır.Bu çalısmanın amacı, zmir?Çigli Atıksu Arıtma Tesisi'nde olusan çamurunkompostlastırılarak tarımsal amaçla kullanılabilirliginin incelenmesidir. Arıtma çamurununaerobik kompostlastırılabilirligi, iki farklı düzenekte üç farklı çalısmayla arastırılmıstır. Buamaçla; üniversite kampus alanından biçilen çim, zmir ? Çigli Atıksu Arıtma Tesisi'ndenalınan arıtma çamuru ve zmir Uzundere Kompost Fabrikası'ndan alınan yarı fermente katıatık kullanılmıstır. Birinci ve üçüncü çalısmada, farklı oranlarda arıtma çamuru ve yarıfermente katı atık karıstırılmıstır. kinci çalısmada ise arıtma çamuru, yarı fermente katıatık ve çim karıstırılmıstır.Çalısma boyunca, nem, organik madde, sıcaklık, C/N oranı ve hesaplandı. Elde edilen sonürünün tarımda kullanılabilirligini arastırmak için; birincil (P, K) ve ikincil bitki besin (Fe,Cu, Zn, Mn) maddeleri ile agır metal (Cr, Ni) miktarları da ölçülmüstür.Sonuçlar gösterdi ki birinci Deneydeki yöntem beklenen kompost ürünüyle sonlanmadı.Bununla birlikte, Deney 2 ve Deney 3, daha iyi bir kompostla sonlandı. Deney 2,digerlerine göre daha iyi sonuç verdi. Deney 2'de eklenen çim olumlu sonuç verdi. Sonürünün agır metal içerigi Toprak Kirliligi Kontrolü Yönetmeligi'nde verilen standarddegerlerin altında çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Composting is more beneficial compared to that of other disposal methods likeincineration, land filling ? dumping because the sludge volume decrease by 40 ? 50 % andis sterile due to reductions in pathogenic microorganisms.The objective of this study was to examine the capability (and possibility) of sewagesludge and further its agricultural use. Aerobic composting of the sewage sludge wasinvestigated by two different mechanisms in three different experiments. In the regard,grass cuttings from university gardens, sewage sludge from zmir ? Çigli WastewaterTreatment Plant, and semi fermented solid waste which were taken from zmir ? UzundereCompost Plant were used. In 1st and 3rd studies, semi fermented solid waste and sewagesludge were mixed in different rates and systems. In 2nd study, sewage sludge, semifermented solid waste and grass cutting were mixed.During the study, moisture, organic matter, temperatures, C/N ratio, pHs were determined.Primary macro (P, K), and secondary plant nutrients (Fe, Cu, Zn, Mn), heavy metals (Cr,Ni) were also measured to investigate for agricultural use of final product.Results revealed that the method used in Experiment 1 did not end with the expectedcompost product. However, Experiment 2 and Experiment 3 resulted with a better compostwhile Experiment 2 being the best in this respect. Effect grass cuttings used in Experiment2 on composting was positive. Heavy metal contents of the final products were also belowthe standard values given in the Turkish Regulation of Soil Pollution Control.