Effect of hole number to bearing strength in pin loaded composite plates
Pim yüklemeli kompozit plaklarda yatak mukavemetine delik sayısının etkisi
  1. Tez No: 202563
  2. Yazar: NUMAN TAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı iki paralel rijit pim tarafından değişken yayılı yüke maruzkalmış iki paralel delikli tabakalı glass-vinylester kompozit plaktaki, hasar modunu, hasaryükünü ve yatak mukavemetini araştırmaktır. Pim yüklü tabakalı kompozit plakanındavranışı, deneysel ve nümerik olarak farklı ölçülerde gözlemlenmiştir.Bu çalışmalar, üç farklı şekilde gerçekleştirilmiştir. Plakanın uç kısmının deliğin çapınaoranı (E/D); birden beşe kadar, plakanın üst kısmı ile deliğin merkezi arasındaki uzaklığın,deliğin çapına oranı (K/D); ikiden dörde kadar ve iki delik arasının, delik çapına oranı(M/D); ikiden beşe kadar. Hasar analizi, deneysel ve nümerik olarak gerçekleştirilmiştir vefiber yönlendirme açısı ?= 0 sabittir.Numunelerdeki hasar tipleri ve hasar yükleri deneysel çalışmalardan bulunmuştur.Nümerik çalışmada üç boyutlu sonlu eleman metodu, Lusas 13.6 sonlu eleman programıyardımıyla yapılmıştır. Bu program maksimum hasar yükünü nonlieer analizle bulur. Hasaranalizinde Hashin hasar kriteri kullanılmıştır. Hasar durumunda kompozit plağın hasarlıdüğümlerindeki malzeme özellikleri indirgenir.Deneysel sonuçlar, nümerik sonuçlarla karşılaştırılmış ve aralarında iyi bir uyum olduğugözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research failure mode, failure load and bearing strength in alaminated glass-vinylester composite plate with two parallel circular holes, which aresubjected to traction forces by two parallel rigid pins. The behaviour of pin loadedcomposite plates has been observed experimentally and numerically with differentdimensions.These are performed at three different modes; the distance from the free edge of theplate to diameter of holes (E/D) ratio (1,2,3,4,5), the distance between upper part of plateand centre of holes to diameter of holes K/D ratio (2,3,4) and the distance between twoholes to diameter of holes M/D ratio (2,3,4,5). The failure analysis is performednumerically and experimentally and the orientation of fiber ? =0° is constant during study.Failure types and failure loads on the specimens have been determined fromexperimental study. In numerical study, three dimensional finite element method was usedby assistance of LUSAS 13.6 finite element analysis program. In this program, maximumfailure load is found with nonlinear analysis. Hashin failure criteria is used in this failureanalysis. In the case of failure, appropriate properties of the nodes failed of the compositeplate are reduced.The experimental results are compared with the numerical results and it has been seenthat a good agreement between experimental and numerical results.