Industrial waste management system applications according to ISO 14000
ISO 14000 uygulamaları için endüstriyel atık yönetimi
  1. Tez No: 202570
  2. Yazar: OZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son zamanlarda çevresel etkiler hükümetler için çözülmesi gereken en önemli problemolmustur. Bu yüzden dolayı ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi dünya üzerindehükümetlerin, uluslararası organizasyonlar ve endüstrilerin ilgisini çekmektedir. ISO14000 Çevre Yönetim Sistemi dünyada çevresel etkileri kontrol altına almak ve azaltmakiçin bir kılavuzdur.Tez kapsamında gıda endüstrisi ve beyaz esya üretim tesisinde ISO 14001 standardınauygun olarak bir Çevre Yönetim Sistemi gelistirilmesi için izlenecek yollar anlatıldı.Bu çalısmada ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi'nin gereklilikleri anlatılmıs ve bir gıdaendüstrisi ve buzdolabı endüstrisinde endüstriyel atık yönetimi ve ön çalısma raporusunulan verilerle açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
In the world, environmental impacts are the most important problems for governmentsrecently. Because of that, ISO 14000 Environmental Management System has attractedinterest from industries, international organizations and governments all over the world.Environmental Management System (EMS) is form a key role in environmental control.ISO 14000 EMS is a guideline for organizations controlling and decreasing theenvironmental impacts.In this scope of thesis, the steps of improving an environmental management systemaccording to ISO 14001 on a food industry and a white goods-refrigerator industry areexplained.In this study, the requirements of ISO 14001 Environmental Management System aredetermined and reported as an initial review for the mentioned industries.