Karaburun yarımadasında yetiştiricilik yapılan koylarda Posidonia oceanica epifiti hydrozoa grubunun incelenmesi
Hydrozoan epiphytes on Posidonia oceanica medows in the Engeceli bay (Karaburun peninsula) affected by fish farming activities
- Tez No: 202569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH KOÇAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalısma Eylül 2004 ve Mayıs 2005 tarihleri arasında Mordogan-EngeceliLimanı'ndan ve su ürünleri yetistiriciligi aktivitelerinden etkilenmedigi düsünülenreferans istasyonlardan SCUBA ile toplanan Posidonia oceanica (L.) Delile rizomlarınınve yaprak epifiti hydrozoon türlerinin laboratuvar incelenmesini kapsar. Çalısmada, suürünleri yetistiricilik faaliyetlerine 300 m mesafede yer alan ve etki altında oldugudüsünülen Posidonia oceanica çayırları ile bu aktiviteden uzakta ve aynı derinlikaralıgında (0-5 m, 5-10 m, 10-15 m) yer alan çayırlar arasındaki epifitler açısındanfarklılıgın ortaya konması amaçlanmıstır.Bu amaçla ortamın fiziko-kimyasal parametreleri, Posidonia oceanica çayırlarınınfenolojik özellikleri (rizom yogunlugu; ergin ,genç, jüvenil yaprak sayısı ile ergin yaprakboyu gibi) ve Posidonia oceanica yaprakları üzerinde yer alan Hydrozoon epifitleriarastırılmıstır.Fiziko-kimyasal parametrelerden amonyum azotundaki farklılıklar; sedimenttekitoplam organik karbon (TOC) miktarındaki degisimler; her iki bölgede, farklıderinliklerde yer alan Posidonia oceanica çayırlarının yogunlukları ve hydrozoonepifitlerinden Filellum serpens' in sadece kontrol bölgesinde bulunması , ortamlararasında bir farkın olabilecegini göstermistir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between September 2004 and May 2005. Posidoniaoceanica (L.) Delile rhizomes samples were taken by SCUBA from Mordogan-EngeceliHarbor and the reference stations which are not affected by aquaculture activities.Collected samples and their hydrozoan leaf epiphytes were examined in laboratory. Theobjective of the research is to find out the difference between Posidonia oceanicameadows situated 300 m from aquaculture activities and the meadows which were faraway from the Engeceli Bay. The depth ranges of the samples were 0-5 m, 5-10 m and10-15 m.Within the framework of this study, physico-chemical parameters of environment;phenological specifications of Posidonia oceanica meadows (i.e. shoot density; numbersof adult, intermediate and juvenile leaves; lenghts of collected adult leaves) andhydrozoan epiphytes settled on leaves of Posidonia oceanica were examined.Changes in ammonium nitrogene values among the physico-chemical parameters,variation in concentrations of total organic carbon content in sediment (TOC), differencesin shoot density of Posidonia oceanica meadows at selected sites and settlement intensityof Filellum serpens observed only on the samples collected from control site are thoughtto be the possible difference between two selected areas.