Mimaride niş kavramı
The concept of niche in architecture
  1. Tez No: 202586
  2. Yazar: MELEK FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
`Mekan' kavramı, insanın varoluşuyla ortaya çıkmış, farklı disiplinlerle ilişkili, farklı boyutları olan bir kavram olup, geçmişten günümüze değin, sürekli gelişim ve değişim göstermiş, bu kavrama ilişkin farklı kuramsal yaklaşımlarda bulunulmuştur. `Yer' kavramı da `mekan' kavramı gibi farklı disiplinlerle ilişkili, çok boyutlu, zengin anlamlar içeren bir kavramdır. Fakat `mekan' ve `yer' birbirinden farklıdır.`Niş', en basit tanımıyla duvar içerisindeki hücredir. Ancak fiziksel boyutunun yanı sıra sosyal ve psikolojik boyutu da vardır. Sosyal ve psikolojik boyutu nedeniyle `niş', yaşayan bir `yer', yaşayan bir mekandır. Farklı ölçekleri, farklı nitelikleri vardır.`Mekan', `yer' ve `niş' kavramlarının ele alındığı bu çalışmada bu kavramlar arasında ilişki kurulmaya çalışılmıştır. `Niş' kavramı üzerinde durulmuş, tanımlamaları yapılmış, geçmişten günümüze değin `niş' kavramının kavramsal değişimi incelenmiş, farklı boyutlarına ve ölçeklerine yer verilmiş, bir `yer'i `niş' yapan tasarım kriterleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The space is a concept that is formed since the creation of humankind and related with different disciplines, developed continuously from past to present and has been expressed through different theoretical approaches. The concept of `place? is similar to the concept of `space?. It is also related with the different disciplines and includes rich meanings and dimensions. But the concept of `space? is different from the concept of `place?.A simple definition of `niche? is a cell in a wall where something is put or labeled. It has also gotten physical, social and psychological dimensions. Because of its social and psychological dimensions, `niche? is a lived place. It containes different scales and qualities.In this study the realitionships between `space?, `place? and `niche? are analyzed. The `niche? is defined in terms of its uses throughout history. Different dimensions, scales and criteria of design through which a `place? is transformed into `niche? are discussed.