Dalaman-Akköprü Barajı inşaatı enjeksiyon uygulamaları
Dalaman-Akköprü Dam construction grouting applications
- Tez No: 202592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dalaman ? Akköprü Barajı kil çekirdek, kaya dolgu tipinde olup, sulama, taskınkontrolü ve enerji teminine yönelik olarak projelendirilmistir. Baraj insaatlarında;temel kayada olusacak sızmanın kontrolü enjeksiyon perdesi uygulamasıylaönlenmektedir. Dalaman ? Akköprü Barajı insaatı enjeksiyon çalısmalarında, temelkayaya kadar kazı yapılarak yapılan enjeksiyon isleminde, çimento, bentonit vesudan olusan degisik oranlı karısımlar kullanılmıstır. Yapılan enjeksiyonun teknigiayrıntılarıyla ve nedenleriyle irdelenmistir. Amaçlanan basarının kontrolüyöntemleriyle ele alınmıs ve sonuçları sunulmustur. Karısımların laboratuar sonuçlarıve teknik özellikleri bu çalısmanın kapsamı içinde anlatılmıstır. Enjeksiyonlarınyapıldıgı zeminlerin özelliklerine göre elde edilen veriler benzer özellikler gösterenzeminler için kılavuz olacagı sonucuna varılmıstır. Bu çalısmada enjeksiyon perdesiuygulamasının degisik asamaları ve uygulama esaslarına deginilecektir. Enjeksiyonöncesi ve sonrası uygulanan jeoteknik uygulamalar nedenleri ve ayrıntılarıylaanlatılacaktır. Bu çalısmada incelenen enjeksiyon isleri, Dalaman ? Akköprü Barajinsaatı temel kayası enjeksiyon uygulaması ve teras birimi deneme enjeksiyonlarıdır.Her iki enjeksiyon çalısması da ayrıntılarıyla irdelenmis ve sonuçları belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Dalaman ? Akköprü is a clay cored rock fill dam and is designed for irrigation,flood control and electrical power. The base rock seepage is controlled by groutcurtain applications in dam constructions. Different ratios of cement, bentonite andwater are mixed and used in grouting works after excavating the overburden inDalaman ? Akköprü Dam construction. Technical properties and reasons of thegrouting application have been discussed. The control and the results of the successwhich is aimed by grouting are shown in details. The technical properties and thelaboratory test results are also shown in the coverage of this work. The data will bereference to the ground conditions having the same ground properties with theground grouted for Dalaman ? Akköprü Dam. Application procedures have beendiscussed in this work. The geotechnical applications before and after the groutingprocedure have also been discussed. The grouting works examined in this work areDalaman ? Akköprü Dam construction base rock grouting applications and terraceunit test grouting. The properties of both grouting applications have been determinedin details and the results have been presented.