The recovery and recycling applications for municipal solid wastes generated in İzmir metropolitan area
İzmir metropolitan alanda oluşan kentsel katı atıkların geri kazanım ve geri dönüşüm yöntemleri
  1. Tez No: 202618
  2. Yazar: EBRU TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı ve kontrol edilemeyen artıs ve insanların yasam tarzındakidegisimler beraberinde bazı problemler getirmistir. Evsel katı atıkların yönetimi ve bertarafıbu önemli problemlerden biridir ve bu, çevresel bilincin son yıllarda artmasına sebep olmustur.En etkili ve uygun evsel katı atık yönetim sistemi için çesitli çalısmalar ve arastırmalaryapılmıs ve spesifik yönetmelikler hazırlanmıstır.Gerçeklestirilen çalısmalar uygun bir evsel katı atık yönetim sisteminin belirlenmesindegeri kazanım ve geri dönüsüm uygulamalarının önemli rol oynadıgını göstermistir. Bununlaberaber, depolama alanlarının yetersizliginden ve toplama ve tasıma sırasındakiproblemlerden dolayı evsel katı atıkların kaynagında ayrı toplanarak geri kazanılmasıgerekmektedir. Evsel katı atıkların geri kazanım ve geri dönüsüm çalısmalarının arttırılmasıile; dogal kaynakların korunması saglanır, enerji kaynaklarından tasarruf edilir, depolamaalanlarının ömrü uzatılır, satılan geri kazanılabilir nitelikteki malzemeler sayesinde ülkeekonomisine katkıda bulunulur ve insanların çevre bilinci arttırılır.Bu çalısmanın amacı, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne üyeligi için yapılan uyum çalısmalarısüresince, Türkiye'deki evsel katı atık yönetimindeki gelismeleri örneklemek amacıyla zmirMetropolitan Alan içerisinde yapılan geri kazanım ve geri dönüsüm çalısmalarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The rapid and uncontrolled increase in the population of the world and the changes in thelife styles of people have brought with them some problems. The management and disposal ofmunicipal solid wastes are one of these important problems and this has caused the rise inenvironmental consciousness in recent years. Various studies and researches have been doneand specific legislations have been prepared for the most effective and convenient municipalsolid waste management system.The realized studies have showed that recovery and recycling applications play animportant role on determining a convenient municipal solid waste management system. Inaddition, because of the insufficient landfill areas and problems occurring during thecollection and transportation, municipal solid wastes should be recovered by sorting at source.Natural sources can be preserved, energy sources can be economized, the life of the landfillareas can be extended, the economy of the country can be contributed by selling therecyclable materials and the environmental knowledge of people can be improved by the helpof the improvements in studies about recovery and recycling of municipal solid wastes.The purpose of this study is to investigate the recycling and recovery implementations inIzmir Metropolitan Area to illustrate the progress on the management of municipal solidwastes in Turkey during the harmonization studies for the membership of Turkey to EuropeanUnion.