Psoriasisde puva tedavisinin etkinliği
- Tez No: 20263
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, remisyon ve ataklarla bazan hayat boyu sürebilen psoriasisde, 1974*lerden beri yurt dışında uygulanan PUVA yönteminin; Çukurova Bölgesindeki psoriasisli olgularda da etkinliğini araştırmak amaçlandı. Bu amaçla, Haziran 1989-Mayıs 1990 tarihleri arasında Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalına başvuran 50 psoriasisli olgu çalışma kapsamına alındı. Olguların idame tedavileri halen devam etmektedir. Yaşları 18 ile 65 arasında değişen olguların 28' i kadın, 22 'si erkek idi. Ortalama vücud yüzeylerinin % 42.23'ü tutulmuş olup toplam 32 seansda ve total UVA dozu 112.13 J/cm'z ile tedavi edilmişlerdi. Tedaviye alınan olgulara PUVA yöntemi Avrupa protokolüne göre uygulandı. Yöntemin % 88 başarılı olduğu gözlendi. özet olarak; bu çalışma PüVA'nın psoriasisde uygulanan diğer tedavi yöntemleri arasında önemli bir yeri olduğunu ve hastalarda başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Çalışmamız; literatürdeki, bu yönde yapılan araştırmalara katkısı yanında, psoriasisli olgularda uygulanan uzun süreli PUVA tedavisinin, deri üzerindeki etki ve yan etkilerinin araştırılarak ortaya çıkarılmasında yapılacak benzer çalışmalara yol gösterici olabilir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated the effects of PUVA in psoriasis in Çukurova region, which sometimes continued with remission and attacks through the life. PUVA has been performed on the world since 1974. For this purpose, 50 cases with psoriasis, which admitted to Department of Dermatology Medical School of Çukurova University from June 1989 to May 1990 were studied. The maintenance of these cases has still been continued. 50 patients (28 female and 22 male) were between 18-65 of years. The patients had 42.23 percent of total body surface involvement and they treated with total UVA dose 112.13 J/cm* in 32 session. PUVA was performed on the patients with psoriasis in according to European Treatment Protocol. The ratio of this method's success was 88 percent. In summary, this study suggested that PUVA was more important in psoriatic cases than the other treatment protocols. Our study may contribute to the other studies regarding psoriasis treatment and it may lead to studies concerning the effects and side effects of long term application of PUVA on patients with psoriasis. 52