Çok katlı yüksek yapıların tasarımına etki eden faktörlerin irdelenmesi
The analysis of the factors that effect the high rice buildings
  1. Tez No: 202630
  2. Yazar: HACER SELENA KIRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Yapılan çalışmada, yakın ve uzak çevresini fiziksel çevre, kent dokusu, her türlükentsel altyapı yönünden etkileyen, yapım, üretim yöntemlerinde ve taşıyıcı sistemkurgusunda geleneksel yöntemlere göre farklılaşmaların olduğu çok katlı yüksekyapıların tasarımına etki eden faktörlerin kavramsal ve teknik açıdan incelenerekelde edilen bilgiler ışığında yapı tasarımında özellikle üzerinde durulması gerekenkriterlerin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda seçilen çok katlı yapıörnekleri oluşturulan kriterlere göre karşılaştırmalı olarak irdelenerek çok katlı yapıtasarımı açısından üzerinde durulması gereken faktörlerin değerlendirilmesiyapılmıştır. Ele alınan yüksek binalar ise, 25 kat ve üzerinde olan çok katlı yüksekyapılar (gökdelen) diye de ifade edebileceğimiz, taşıyıcı sistem, tesisat, dış cephemalzemesi ve detayları, asansör düzenleri, yangın tedbirleri bakımından oldukçafarklılıklar gösteren, teknolojinin ön plana çıktığı bina türleridir. Bu kapsamdakiçalışma, altı bölümden oluşmaktadır.Çalışmadaki ilk bölüm ?GİRİŞ? bölümüdür. Bu bölümde konu vedeğerlendirmelerle ilgili genel bilgilendirmelere yer verilerek, konunun ele alınışnedenleri, amacı ve çalışmanın yapılmasında izlenen yöntem, yararlanılan kaynaklaraçıklanmıştır.İkinci bölümde; literatürde geçen çok katlı yüksek yapı tanımları, çok katlı yüksekyapı gelişimi ve bu gelişime etki eden faktörler üzerinde durularak çok katlı yüksekyapı kavramıyla ilgili genel bilgi verilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, çok katlı yüksek bir yapının yerleşim kararları ve uzak ? yakınçevre etkileşimi incelenerek, bu yapı türünün kent ölçeğinde değerlendirilmesiyapılmıştır.Dördüncü bölümde ise, çok katlı yüksek yapılarda kullanılan sistemlerincelenerek, sistemler hakkında kavramsal ve teknik bilgiler verilmiştir. Binatasarımına etki eden bina alt bileşenleri (mimari kavramlar (fonksiyon, form, plangeometrisi), yapı sistemlerinin (taşıyıcı sistem, sirkülasyon sistemi, cephe sistemleri,donanım sistemleri, teknoloji kullanımı) çok katlı yüksek bina tasarıma etkilerideğerlendirilerek yapı tasarımı için kriterler oluşturulmuştur.Beşinci bölümde, oluşturulan çok katlı yüksek bir yapının tasarlanmasına etkieden kriterlere göre seçilen, özellik taşıyan yurt dışı ve yurt içi örneklerininkıyaslamalı değerlendirilmesi yapılmıştır.Bilgilerin değerlendirilmesi ve yorumunu kapsayan altıncı bölüm ise sonuçkısmını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study explores some types of buildings as skyscrapers whichinfluence close and distant environment, physical environment and the construction.This study also examines the conceptual and technical factors that cause adifferentiation in high rise buildings. A criterion has been made in construction,production horizontal and vertical circulation systems. Skyscrapers are highbuildings with 25 and more floors which are presented with advanced technology.These buildings are differentiated with their circulation systems, installation, exteriorsurface materials, elevators and fire precautions. This study consists of six parts.The first part of the study is the introduction part. In this part, general informationand the evaluation has been explored about the subject. The purpose and the goal ofthe study, its methodology and the related literature is introduced.In the second part of the study, definition, development and factors effecting thedevelopment of high rise buildings and also their basic structural concepts areexplained.In the third part, the resolution of high rise building establishment is evaluated byanalyzing their interaction with the environment, at the city scale.In the fourth part, conceptual and technical information are given by examiningthe systems which have been used in high rise constructions. Basic buildingcomponents are important in design of the architectural project, equipment systems,vertical circulation systems, circulation areas, facade systems, technical advancedtechnologies are discussed in accordance with the architectural projects. Majorcriterions are identified to be utilized during the design and implementation phases.In the fifth part, the criterions identified are compared for the selected examplesboth at international and national levels.Conclusion part includes the final evaluation and the results of the overalldiscussions and comparisons.