Yüksek yapıların oluşumundaki faktörlerin tasarım üzerine etkisi
The effects of the factors that influence the design of the highrise buildings
  1. Tez No: 276702
  2. Yazar: ESİN SARIMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan çalışmada, yakın ve uzak çevresini fiziksel çevre, kent dokusu, her türlü kentsel altyapı yönünden etkileyen, yapım, üretim yöntemlerinde ve taşıyıcı sistem kurgusunda geleneksel yöntemlere göre farklılaşmaların olduğu yüksek yapıların tasarımına etki eden faktörlerin kavramsal ve teknik açıdan incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda seçilen yüksek yapı örnekleri bu faktörlerin etkilerine göre karşılaştırmalı olarak irdelenerek yüksek yapı tasarımı açısından üzerinde durulması gereken faktörlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışmadaki ?GİRİŞ? bölümünde konuyla ilgili genel bilgilendirmelere yer verilerek, konunun ele alınış nedenleri, amacı ve çalışmanın ortaya çıkışında izlenen yöntem, yararlanılan kaynaklar açıklanmıştır.Birinci bölümde, literatürde geçen çok katlı yüksek yapı tanımları, çok katlı yüksek yapı gelişimi, başta Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve son olarak da Türkiye'deki ortaya çıkış sebepleri irdelenmiştir.İkinci bölümde; bu gelişime etki eden faktörler üzerinde sırasıyla durularak çok katlı yüksek yapı kavramıyla ilgili genel bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde, önceki bölümde ele alınan yüksek yapıların oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerin tasarıma etkisi üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise, oluşturulan çok katlı yüksek bir yapının tasarlanmasında etkili olan sosyolojik, ekonomik, psikolojik, teknolojik, çevresel ve biçimsel kriterlere göre seçilen örneklerin kıyaslamalı değerlendirilmesi yapılmıştır.Bilgilerin değerlendirilmesini ve yorumunu kapsayan beşinci bölüm ise çalışmanın sonuç kısmını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine conceptual and technical aspects of the factors, that influence the design of the highrise buildings, that are having slight differentiations from the traditional methods in construction and manufacturing processes and setup of delivery systems and that are influencing their near and far periphery in terms of physical environment, urban fabric and all kinds of urban infrastructure. In this context, selected examples of highrise buildings were investigated by comparing them in terms of those factors and the factors which should be emphasized in designing highrise buildings were evaluated.In the“INTRODUCTION”section, comprehensive information on the subject was given, which was followed by the description of the cause and the purpose of the study, the method used at the emergence of it and resources benefited.In the first section, multi-storey highrise buildings? definitions in the literature, development of the multi-storey highrise buildings and reasons of their emergence especially in America, Europe, Far East and finally in Turkey were discussed.In the second section, general information related to the concept of multi-storey highrise buildings has been given emphasizing on factors respectively that affect this development.In the third section, the influence of the factors were handled, that predispose to the formation of the highrise buildings discussed in the previous chapter.In the fourth section, a comparative evaluation of selected samples based on social, economic, psychological, technological, and environmental criteria that are effective in designing a multi-storey highrise building was made.The fifth section which covered the evaluation and interpretation of all the information has formed the conclusion of this study.