Prefabrike betonarme iskelet sistemlerle inşa edilen endüstri yapılarında prefabrike döşeme bileşenlerinin yük ve açıklık kriterleri açısından irdelenmesi
Examination of prefabricated slabs according to the load and span criterions of reinforced concrete prefabricated industrial buildings
- Tez No: 202631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, betonarme iskelet sistemlerle inşa edilen endüstri yapılarında prefabrikedöşeme bileşenlerinin performansları incelenmiştir.Öncelikle; prefabrike betonarme iskelet sistemlerin iskeletini oluşturan ana yapı bileşenleriolan kolonlar, kirişler ve döşemeler tek tek ele alınmış, özellikle tezin konusunu oluşturandöşeme elemanlarının tipleri, kullanım alanları, fiziksel ve yapısal özellikleri sistematik biryöntemle sınıflandırılmıştır. Daha sonra; yaygın kullanımı olan döşeme elemanlarındanbazıları, açıklık performansları, taşıyabildikleri maksimum yük ve döşemelerin sistemeverdikleri ağırlıkları ile ilgili birtakım firma bilgileri ışığı altında grafikler yardımı ilekarşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada grafik ve tablo yöntemleri kullanılmıştır. Grafiksonuçlarından elde edilen verilere göre, döşeme elemanlarının ağırlık ve taşıyabildikleriyük kapasitelerinin açıklık kriterine göre aldığı değerler irdelenmiş ve yorumlanmıştır.Ayrıca bu bölümde; yukarıda bahsedilen döşeme elemanlarının maliyet kriteri açısındanincelemesi yapılmıştır. Bu amaçla değişik kuruluşlardan alınan maliyet analizleritablolarda toplanmıştır. Bu tabloların ışığı altında elemanların yük ve açıklık kriterine göremaliyet değerleri tekrar yorumlanmıştır. Sonuç olarak, yukarıdaki bölümlerde elde edilenverilerin genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, performances of prefabricated slab elements in industrial structures whichbuilt with reinforced concrete skeleton systems have been inspected.Firstly; columns, beams and slabs which are the main structure components forming theskeleton of prefabricated reinforced concrete skeleton systems are uniquely touched;especially the types of slab elements which form the thesis of subject matter are classifiedwith a systematical method. After that; some of the slab elements which have spread usageare compared graphically under the light of some firm information about spanperformances, maximum charge carriage, weights of slabs which are applied on thesystem. In this comparison graphic and table methods are used. According to the datahandled from graphic results, the values of slab elements has taken about weight and spancriteria of load capacity are examined and commented. And also in this part; the elementswhich are considered above have been inspected according to cost criteria. For this aim, bycollecting cost analyses from several companies there have been prepared cost tables. Bylooking these tables the cost values of the elements commented again according to weightand span criteria. As a result; there is a general appreciation of the data which werediscussed in other parts above.