The investigation of stress distribution in bone plate with viscoelastic materials
Viskoelastik materyalli kemik plağında gerilme dağılımının incelenmesi
  1. Tez No: 202629
  2. Yazar: SEMİH BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalısmanın amacı, yeni gelistirilen viskoelastik materyalli kemik plagını performansıaçısından degerlendirmektir.Bu nümerik çalısmada, paslanmaz çelik ve Ti alasımından imal edilmis geleneksel kemikplak sistemlerinin ve viskoelastik materyali kemik plak sisteminin üç boyutlu sonlu elemanlarmodelleri gelistirilmistir. Onların gerilme analizleri aynı yükleme ve sınır kosulları altındayapılmıstır.Kemik plaklarının orta kısımlarında meydana gelen maksimum çeki ve bası gerilmeleriteorik olarak hesaplanmıstır. Nümerik çalısmanın sonuçlarının uygun oldugunu dogrulamakamacıyla bu gerilme degerleri analiz sonuçlarıyla karsılastırılmıstır.Kemigin iyilesmesinin degisik safhalarında kırık ara yüzeyinde ve kemigin saglamkısmında meydana gelen bası gerilmeleri üç tip kemik plak sistemi için incelenmistir. Eldeedilen sonuçlar karsılastırılmıs ve grafiklerde gösterilmistir. Alasımlı Ti ve paslanmaz çelikkemik plaklarıyla karsılastırıldıgında viskoelastik materyalli kemik plagının, kırık arayüzeyinde iyilestirmeyi hızlandıracak daha fazla bası gerilmesi sagladıgı tespit edilmistir.Son olarak, yeni gelistirilen kemik plak sisteminde farklı mekanik özelliklere sahipviskoelastik materyallerin kırık ara yüzeyindeki gerilme dagılımını nasıl etkiledigiincelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the new developed bone plate with viscoelastic material interms of its performance.In this numerical study, 3D finite element models of the bone plate with viscoelastic materialand traditional bone plates, made of stainless steel and Ti alloy, systems have been developedby using ansys program. Their stress analyses have been carried out under the same loadingand boundary conditions.Maximum compressive and tensile stresses occurring in the middle sections of the bone platesin the beginning, when there is no callus formation, have been calculated theoretically. Thesevalues have been compared with analysis results so that it could be verified that the results ofnumerical study were reasonable.Compressive stresses occurring in the intact portion of tibia bone and at the fractured interfaceat the different stage of bone-healing have been investigated for all the three types of fixation.The results obtained have been compared and shown in graphs. It has been determined thatthe bone plate with viscoelastic material offers less stress-shielding to the bone, providinghigher compressive stress at the fractured interface to induce accelerated healing incomparison with Ti alloy and stainless steel bone plate.Finally, how viscoelastic materials having different mechanical properties effects stressdistribution at the fractured interface has been investigated in the new developed bone-platesystem.