Improvement of dewatering capacity of oily sludge
Yağlı çamurların su verme kapasitelerinin geliştirilmesi
- Tez No: 202632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yağlı çamurlar; petrol rafineleri, gıda sanayi ve metal işleme sanayi başta olmaküzere birçok endüstriyel kuruluştan kaynaklanan atık suların arıtımında oluşan,suyunu zor veren çamurlardır.Çamur susuzlaştırma işlemi; çamurun içerdiği büyük orandaki suyun (~%99)çamurdan ayrılması işlemidir. Çamur susuzlaştırma işlemi ile, çamurun depolamagibi nihai çamur işleme tesislerine daha kolay, daha çabuk ve daha ekonomik birşekilde ulaşımı, koku, sinek ve sızıntı suyu oluşumunun azalması ve benzeri birçokyarar sağlanır.Çamur şartlandırma işlemi ise çamurun susuzlaştırılmasını kolaylaştırmak vesusuzlaştırma işlemi sonunda yüksek katı madde içeriğine sahip son ürün elde etmekamacıyla çamurun içindeki katı maddeleri yumaklar halinde bir araya getirmeişlemidir.Bu çalışmanın amacı; suyunu zor veren yağlı çamurların kimyasal şartlandırılmaişlemi uygulanarak suyunu vermesinin geliştirilmesidir. Deneysel çalışmalarda birorganize sanayi bölgesi merkezi atıksu arıtma tesisi, bir deri sanayi, bir et kesim veişleme sanayi ile bir petrokimya sanayi atıksu arıtma tesisi yoğunlaştırıcı çıkışındanalınan çamur numuneleri kullanılmıştır.Deneysel çalışmalarda öncelikle ham çamurun özelliklerini belirlemek amacıylaçamur numunelerinin pH, elektriksel iletkenlik, toplam katı madde, askıda katımadde, yağ içeriği, kapiler emme süresi ve özgül filtre direnci parametreleri analizedilmiştir. Ham çamur karakterizasyonunu takiben çamur numunelerinişartlandırmak amacı ile alışılagelmiş kimyasallar olarak alum, kireç ve katyonikpolielektrolit kullanılmış ve bunlara alternatif olarak bentonit, uçucu kül ve alçı taşıdenenmiştir. Bu kimyasallar farklı dozlarda ilave edilerek her bir şartlandırıcı için enuygun doz belirlemesi yapılmıştır. Şartlandırma işlemi Jar testi kullanılarakgerçekleştirilmiştir. En iyi şartlandırıcı tipi ve optimum şartlandırıcı dozununbelirlenmesinde kapiler emme süresi ile özgül filtre direnci parametreleri dikkatealınmıştır.
Özet (Çeviri)
Oily sludge is generated to a vast amount in a wastewater treatment plant of apetroleum refinery plant, food processors, and metals manufacture and machining,and it is difficult to dewater this type of sludge.Dewatering process is a process that separates large amounts of water (~99%)from sludge. A lot of benefits should be achieved in final disposal of sludges withdewatering process, such as easy to transport, reducing odor and fly problem andleachate production in landfill areas.Sludge conditioning is applied to improve its dewatering characteristics. The mainpurpose of any sludge conditioning process is to enhance the effectiveness of a solidliquidseparation process with floculation that will follow.The aim of this study was to improve the dewatering capacity of oily sludges byusing chemical conditioning. In the experimental studies, sludge samples taken froma central wastewater treatment plant of an organized industrial district, a wastewatertreatment plant of a leather industry, a meat processing industry, and a petrochemicalindustry. All sludge samples were thickened sludge.In raw sludge characterization studies, pH, electrical conductivity, dry solid,suspended solid, oil ratio, capillary suction time (CST) and specific resistance tofilter (SRF) values were analysed. In conditioning studies, both conventionalconditioners, such as alum, lime and cationic polyelectrolyte, and less conventionalconditioners, such as bentonite, fly ash and gypsum, were examined as chemicalconditioners. In order to determine the optimum dosage of each conditioner, differentdosages were applied. Classical Jar test method was used to condition the sludgesamples. Capillary suction time and specific resistance to filter parameters weretaken into consideration to determine the best conditioner type and the optimumconditioner dosage for each sludge sample.