Yapı sistemlerinin doğrusal olmayan analizinde çözüm yöntemleri
Solution methods on the nonlinear analysis of structural systems
  1. Tez No: 202634
  2. Yazar: TANER UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmada yapı sistemlerinin doğrusal elastik hesap yöntemi ve doğrusal olmayan statik artımsal itme analizi ile belirlenen yapısal kapasiteyi esas alan Kapasite Spektrumu Yöntemi ve Deplasman Katsayıları Yöntemi ile deprem etkileri altında performans seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kat planları aynı olan beş katlı betonarme çerçeveli sistemli ve sekiz katlı betonarme perde-çerçeveli sistemli yapılar dikkate alınmıştır. Performans seviyelerindeki farklılıkları görmek üzere seçilen beş ve sekiz katlı yapıların önce tüm katları aynı yükseklikte tasarlanmış, daha sonra zemin kat yükseklikleri arttırılarak ortaya çıkan zayıf kat düzensizliklerinin etkisi irdelenmeye çalışılmıştır.Seçilen aynı planlı beş katlı betonarme çerçeveli sistemli ve sekiz katlı betonarme perde ? çerçeveli sistemli yapılar, yüksek süneklikli yapı koşullarını sağlayacak şekilde TS 500 ve ABYYHY 1998 kuralları çerçevesinde tasarlanmıştır. Seçilen örnek yapı sistemleri için tasarım depremi etkisi altında can güvenliği (CG) performans seviyesi hedeflenmiştir.Aynı enkesit, aynı malzeme cinsleri ve tasarımda kiriş, kolon ve perdelerde hesaplanan aynı donatı miktarları dikkate alınarak Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi kullanılarak yapısal elamanlara ait etki/kapasite (r) oranları hesaplanmıştır ve bu oranlara bağlı olarak performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca malzeme ve geometri değişimi bakımından doğrusal olmayan statik artımsal itme analizi ile yapıların kapasite eğrileri elde edilmiş ve Kapasite Spektrumu Yöntemi ve Deplasman Katsayıları Yöntemi ile performans seviyeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to determine the performance levels of structural systems under earthquake effects by using a linear elastic method, the Capacity Spectrum Method and the Displacement Coefficients Method which the last two are used to determine performance levels of structures by considering structural capacity obtained from pushover analyses. For this purpose, five-storey reinforced concrete 3D frame system structures and eight-storey reinforced concrete 3D wall-frame system structures having the same floor plan are considered in the analyses. To observe the differences in the performance levels, the above mentioned five and eight storey reinforced concrete structures are taken into consideration with the same story heights and then in the second phase, their first story heights are increased intentionally to examine the weak story irregularity.Two five-storey reinforced concrete 3D frame system structures and two eight-storey reinforced concrete 3D wall-frame system structures are designed in accordance with Turkish Standards (TS 500) and Turkish Earthquake Code. Life safety (LS) structural performance level is chosen as a target for the model structures under a design earthquake.Considering the same material, the same sections and the same reinforcement areas calculated from the designs of beams, columns and shear walls, the effect-capacity ratios (r) of structural members are obtained and the performance levels of the structures are evaluated according to effect-capacity ratios. In addition, the capacity curves of the model structures are obtained from pushover analyses and also the performance levels of the structures are determined by the Capacity Spectrum Method and the Displacement Coefficients Method.