Object oriented application frameworks compare and select the appropriate design technique
Nesne tabanlı uygulama çerçevelerinin karşılaştırılması ve en uygun tasarlama tekniğinin seçilmesi
  1. Tez No: 202641
  2. Yazar: GÜLER SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP R. KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Nesne tabanlı uygulama çerçeveleri için çeşitli tanımlamalar yapıldı. Bunlardan enpopuler olanı ?Uygulama çerçevesi belirli bir problem alanında kısmi bir tasarım vekodlamadır? [Bosch]. Benim düşünceme göre uygulama çerçevesi soyut ve somutsınıflardan oluşan bir yapıdır öyle ki bu sınıflar belirli bir problem alanı içersinde karşılaşılanbenzer problemler için çözümler oluştururlar. Uygulama çerçevesinin ana bölümü soyutsınıflardan meydana gelir.Nesne Tabanlı Çerçeveler on sekizinci yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı vegün geçtikçe daha da populer olmakta. Onlar yazılım geliştiriciler için uygulamalara alt yapıoluşturmaktadır. İyi bir uygulama çerçevesi belirli özelliklere sahip olmalıdır. Bunlarkullanım kolaylığı, genişleyebilirlik, esneklik, tamamlanabilirlik. Bu özellikler yenidenkullanabilirliği arttırır.Bu çalışmanın amacı nesne tabanlı çerçeveleri ve tasarlama tekniklerinin detaylı birşekilde incelenmesidir. Bu yüzden uygulama çerçevesi ve bu çerçeveler için kullanılantasarlama teknikleri ile ilişkili kavramlar üzerinde çalışıldı ve uygulama çerçevelerigeliştirmede kullanılan en güzlü teknik seçildi. Şu anda kullanımda olan çok fazla uygulamaçerçevesi olmasından dolayı incelemek için bazı çerçeveler seçildi. Bunlar ACE (AdaptiveCommunication Enviroment), MET++ (Multimedia Application Framework) ve SMA (StateManeger Interface) `dır. Bu inceleme ve karşılaştırmadan sonra biraz daha genel olan .NETFramework incelendi. Sonuc olarak kullanılmakta olan dizayn tekniklerinden en uygunolanın seçildi. Buna ilave olarakta daha önceden seçilip incelenen nesne tabanlı uygulamaçerçeveleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Object oriented frameworks are defined in many ways. The most popular definition: ?aframework is a partial design and implementation from an application in a given domain?[Bosch]. In my opinion frameworks are a set of abstract and concrate classes that togethercomprise a generic solution to similar problems in a specific domain. The core of theframework is made up of abstract classes.Object-oriented frameworks have been used since the early eighties and now they arebecaming increasingly popular. They provide software developers with the means to build aninfrastructure for their applications. Also they decrease the time of developing application. Agood framework has several properties such as ease of use, extensibility, flexibility, andcompleteness, which can help to make it more reusable.The aim of this study is to examine the details of the frameworks and their designtechniques. Therefore, I studied basic concepts related with frameworks, design techniquesused for frameworks recently and selected an object-oriented technique, which is the mostpowerful technique in developing framework. Some of the frameworks have been chosen tocompare because of the large number of different applications. These frameworks are ACE(Adaptive Communication Enviroment), MET++ (Multimedia Application Framework) andSMA (State Maneger Interface). In addition, more general framework .NET Framework isalso selected to be examined. As a result, the most appropriate technique from inside of thesetechniques is suggested for developing object oriented application frameworks. Also selectedframeworks are compared.