Mimarlıkta devingenlik devingen bir mimari ürün olarak konteyner
Mobility in architecture container as a mobile architectural product
- Tez No: 202642
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA CİMCOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalısmanın amacı, mimari yapının tarihsel referansı oldukça güçlü olan, çesitli yasamtarzlarını benimsemis toplumların ürünü olarak karsımıza çıkan ve günümüzde de teknoloji,malzeme ve çevre verileri ile degisen hayat sartları sonucu, mimarlıkta belirginlesmeyebaslamıs devingenlik olgusunu incelemektir.Çalısmanın alanı, mimarlıkta devingenlik baslıgı altında devingenligin mimari mekanayansımalarının incelenmesi; mimari yapının devingen olma biçimlerinin ve durumlarınınanalitik bir bakısla irdelenerek sunulması olarak belirlenmistir. Bu kapsam dogrultusunda tez,mimaride devingenlik olgusunun ele alınısında yapının kitlesel ve mekansal olarakbarındırdıgı devinimlerini, planlama kriterlerini, çevreyle olan iliskilerini, üretim biçimlerinimevcut örnekler üzerinden olusturulan bir ara yüz üzerinden okuyarak, mimarlıgı duraganolarak kabul etme düsüncesinin yanı sıra devingen olma durumunun varlıgını ve özellikleriniortaya koymaktır.Çalısmada incelenen örnekler dünyadan ve Türkiye'den olmak üzere, uygulanmıs ve tasarımasamasında olan küçük ölçekli devingen mimari mekanlardır. Çalısmada birçok küçük ölçeklimekan incelenmis ve asıl olarak bu devingen mekanlarının arketip'i olan konteynerlereulasılmak istenmistir. Konteynerlerin sahip oldugu mimari mekan olabilme potansiyellerininortaya konulması amaçlanarak, henüz kullanımı yaygın olarak görülmeyen konteynerbirimlerinin devingen mimarlık alanında nitelikli ürünler olarak karsımıza çıkabilecegivurgulanmak istenmistir. Ülkemizde ilkel kullanım asamasında olan konteyner birimlerinintasarım nesne olarak mimari mekana yansımaları irdelendiginde, birçok soruna çözümalternatifleri olusturulabilecegi üzerinde durularak bu yaklasım biçimine yönelik bilincigüçlendirmek amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to review the issue of mobility in architecture that is currentlybecoming more and more distinct as a consequence of technological, material andenvironmental changes and which has a strong historical background without denoting thegeneral conception of architecture.The scope of the study covers the review of the reflections of mobility in architectural spaceand analysis of architectural mobility as form and situation under the title as ?mobility inarchitecture?. Within this scope, the study will try to display the existence of architecturalmobility and its characteristics besides the general idea that architecture is static by aninterface that consists of present models to reveal space-wise and mass-wise motives of abuilding, its design criteria, environmental relations and production means.Selected case studies are from Turkey and the rest of the world which are realized or inprogressand of small-scale mobile spaces. Various small-scale spaces have been studied forthe primary aim has been to reach ?container? as the archetype of such mobile spaces. Toreveal the potentials of container to act as generator of space is the aim and, that, containerunit can be a refined product as a mobile architectural product is the emphasis of the study.Considering the reflections of container unit as a design object on the architectural space,which is of very primitive use in Turkey, it is aimed to prosper a consciousness towards suchapproach that can offer alternatives for diverse problems of building.