The effect of basalt aggregate on the performance of wearing course (A case study of Uşak-Kula highway)
Bazalt kullanımının aşınma tabakası performansı üzerindeki etkileri (Uşak-Kula yolu örneği)
- Tez No: 202643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gün geçtikçe artan trafik hacmi, dingil yükü ve lastik basınçları yol kaplamalarındaki bozulmaları ve bu bozulmaları geciktirmek için çözüm arayışlarını arttırmaktadır. Yol kaplamalarındaki bozulmaların nedenleri çevresel etkiler, temel veya alttemelden kaynaklanan taşıma gücü yetersizliği, trafik etkisi olarak üç ana grupta toplanabilir.Agregalar bitumlü sıcak karışımların iki önemli bileşeninden biri olup ağırlıkça ağırlıkça 90% - 97% sini oluştururlar. Bu çalışmada basalt agregasının aşınma tabakası performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir.Bitümlü Sıcak Karışımlarda kullanılan mineral agregalar ve bitümlü bağlayıcıların tipleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri detaylı olarak incelendikten sonra tüm dünyada kullanılan Bitümlü Sıcak Karışım dizayn metodları anlatılmıştır.Yol kaplamalarında oluşan bozulmaların önemli bir nedeni de uygulama esnasındaki hatalardır. Bozulma nedenlerinin daha iyi kavranabilmesi için dördüncü bölümde arazi uygulamaları karışımın plentte hazırlanmasından başlayarak, taşınması, yol yüzeyinin hazırlanması, karışımın serilmesi ve sıkıştırlması başlıkları altında açıklanmış bu aşamalarda yolun performansını etkileyecek faktörlere değinilmiştir.Bitümlü sıcak karışımlarda meydana gelen bozulmalar ve nedenleri beşinci bölümde incelenmiş, tekerlek izi oluşumunun agrega ile ilişkileri saptanmaya çalışılmıştır.Altıncı bölümde, labaratuvar çalışmalarında yapılan deney prosedürleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bazalt agregası, mineral filler ve kalker agregası ile dört farklı Marshall karışım dizaynı yapılmış ve tekerlek izi deneyleri yapılarak karışımların performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increase in traffic volume, tyre pressure, axle load cause serious deformations on highways and demand for new solutions to prevent these deformations. The causes of deformations can be classified in three main groups that are effect of traffic, effects of weathering and lack of adequate supporting capacity of base and sub-base course.Aggregates are one of the two main constituent of hot mix asphalt and composes 90-95% of it by weight. In this study the effect of basalt aggregate on the performance of wearing course is investigated.After the detailed examination of physical and chemical properties of mineral aggregates and types of bituminous binders, world-wide hot mix asphalt design methods has been explained.One of the major reasons of pavement deformation is the wrong action during field applications. In chapter four; field applications are explained starting from plant operations, transportation, surface preparation, mix placement till compaction to understand causes of failures and their effect to the performance of pavement.In the fifth chapter, types and causes of pavement deformation in hot mix asphalt and the rutting relation with aggregate are examined.Detailed experimental procedures are explained in chapter six. Four different Marshall mix design is prepared with basalt aggregate, mineral filler and limestone aggregate and the performance of mixes are investigated with rutting tests.