Koruma olgusu ve kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarının yaklaşımları
The concept of conservation and the approaches to the comittees of the conservation od cultural and natural riches
- Tez No: 202654
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Koruma Olgusu ve Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Kurullarının Yaklasımlarıadlı tezin yazım süreci boyunca, bu konudaki aksaklıkların açıga kavusturulması,algılanabilirligini saglayıp çözüm alternatiflerini olusturabilmek ideali güdülmüstür.Koruma kavramını, genis yelpaze içerisinde tanımlayabilmek adına bir çok terimaçıklama geregi duyulmus ve koruma olgusu ile ilisik kurulmustur. Dünya çapındagünümüze kadar süregelen koruma olgusu ile ilgili, uluslararası ve ulusal ölçekteyapılan çalısmalar ve uygulamalar incelenmistir. Ardından ülkemizin korumatarihçesi ayrıntılı olarak irdelenmis, günümüze kadar ki degisim izlenerek uluslararası çalısmalarla karsılastırma olanagı saglanmıstır.Dünya çapında bugün koruma konusundaki yerimizi tayin eden bu arastırmanınardından ulusal ölçekte Koruma Olgusunun isleyisini üstlenen, kurumsal yapı olarakyerel ölçekteki Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarının yaklasımınıalgılanabilir kılmak için, yasal çerçeveler, kurumsal hiyerarsi ve sosyo-ekonomik veegitim konusu ayrıntılı olarak irdelenmistir.Yasal çerçeve içersisinde 5226 sayılı kanun maddeler halinde, koruma konusundakitüm yönetmelikler ve ilke kararları tetkik edilerek, yasal çerçevenin korumakonusundaki realist görüsü tayin edilmistir. Kurumsal yapı çerçevesinde KorumaYüksek Kurulu, Koruma Bölge Kurulları ve Yerel yönetimlerin yasal çerçeveyebaglı objektif ve çalısan personelin sübjektif tavırların harmanlanmasıyla meydanagelen kaos ortamı belirtilmis, çözüme yönelik önerilerde bulunulmustur. Korumakonusunun önemli bir boyutu olan sosyal, ekonomik ve egitim yönü incelenerek,paraya endeksli koruma gerçegi, halkın yeterli bilinç seviyesinde bulunmaması vebunu saglamayan yönetim konusundaki gerçekler açıklanarak dogruya en yakınöneriler verilmistir. Sonuç olarak tüm bu etkileyici unsurlar ile edilgen konumagelmek üzere olan koruma konusundaki görevli koruma bölge kurullarının günümüzgerçegi öz olarak ifade edilip, genel çerçevede koruma politikaları belirtilerekkoruma kuruluna düsen görevler açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the research named ?The Concept of Conservation and Approaches to theConservation of Cultural and Natural Riches? the idea of describing the problems inthis field and giving alternative solutions to these problems was being considered.In order the descibe the concept of conservation deeply a lot of terms were describedand acorrespendence with this concept was considered. national and internationalresearches and experiences were examined. Then the history of the concept ofconservation of our own country was examined and then national and internationalresearches was compared and contransted widely.Legal potraits, the concept of education, and socio-economic situations examinedwidely in order to identify the approaches of local committees about the conservationof cultural and natural riches.The law named 5226 was examined, all the regulations about the concept ofconservation and the realistic view of legal potraits on this concept were identified.The caos between subjective staff and objective legal potraits of ConservationExalted Committee, Regional Conservation Committee and Local Organizations wasdefined and solutions were found. Social, economic and educational sides of theconcept of conservation were identified and the reality of our country?s economicsituations, the unconcius attitudes of Turkish people and the wrong attitudes ofgoverment were stated and realistic solutions were recommended.As a conclusion, the reality of regional committees that are being passive because ofmentioned situations was defined deeply and the responsibilities of such committeeswere state through defining political conservations in a general view.