Cıvatalı ve yapıştırıcılı kompozit bağlantılarda gerilme analizi
Stress analyses of bolted and adhesively bonded composite joints
  1. Tez No: 202653
  2. Yazar: DİDEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİÇEK ÖZES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Genel olarak kompozit malzeme, ?mevcut ve/veya ayrı iki veya daha çokmalzemeyi fiziksel olarak (üç boyutlu nitelikte) karıştırmak yoluyla elde edilen vekendisini oluşturan malzemenin her birinden farklı özelliklere sahip olan çokbileşenli yapay malzeme? olarak tanımlanabilir. Kompozit malzeme oluşturmaseçenekleri sonsuzdur. Sınıflandırma, yapı bileşenlerinin şekillerine göre ve matrismalzemesinin türüne göre yapılabilir. Mekanik birleştirmeler, yapıştırma bağlantılarıve bunların beraber kullanılmaları ile oluşturulan melez (hybrid) bağlantılar,özellikle polimer matrisli kompozit malzemelerin birleştirilmelerinde kullanılanyöntemlerdendir. Bu çalışmanın amacı, değişik yüklemelere maruz, fiber takviyelikompozit malzemelerin çeşitli (cıvata bağlantılı, yapıştırma bağlantılı ve hem cıvatalıhem de yapıştırmalı) bindirme bağlantılarındaki gerilme durumlarının, yapıştırıcıcinsi ve kalınlığı değiştirilerek ayrı ayrı incelenmesidir. Amaç, geliştirilmiş yapısalperformansı etkileyen bağlantı konfigürasyonunu ve şartlarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In general, composite materials can be described as materials that are a compoundof two or more materials. There are infinite numbers of choices of fabricatingcomposite materials, so it is very difficult to classify these choices .We can classifycomposite materials according to the structural compound form and matrix-materials.Mechanical fastenings, adhesive joint and hybrid joints which consist ofaccompanying usage of these are the popular usage of polymer matrix compositejoints. The aim of this study is to investigate the strength analysis of different typeloaded fiber reinforced composite materials due to the parameters of adhesive typeand adhesive thickness. Target is to determine joint configurations and the conditionswhere the method offers improved structural performance.