Improving business process quality and speed using advanced workflow systems
Gelişmiş iş akışı sistemleri kullanılarak iş süreçlerinin kalite ve hızını artırma
- Tez No: 202660
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüzde her türlü isletme ve organizasyon, standart bir altyapı kullanarak issüreçlerinin otomasyonunu gerçeklestirme zorunlulugu ile karsı karsıyadır. s akısısistemleri; süreçlerin hızını, çalısanlarının performansını ve karar mekanizmalarınıngüvenilirligini artırmaya; zaman ve kaynak israfını ise azaltmaya yönelik olarakgünden güne gelisen ve ihtiyaç duyulan sistemlerin basında gelmektedir.Bu tezde, is akısı yönetim sistemleri kullanılarak mevcut is süreçlerinin daha hızlı vekaliteli bir sekilde islemesinin saglanabilecegi gösterilmektedir. Çalısma, isakısıterimiyle ilgili genel kavramların tanımları, isakısı yönetim sistemleri, sözkonususistemlerin isletmelere olumlu katkısı ve is akısı mimari altyapısı hakkında genelbilgiler vermektedir. Çalısmada ayrıca örnek isi akısı modelleri açıklanarak; is akısıtasarımı, tanımlama ve is akısı sistemlerinde kullanıcı arayüzleri üzerine yöntemlerönerilmektedir.Tezde son olarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi Bölümübünyesinde, akreditasyon ve kalite kurumu beklentileri dogrultusunda programınegitim ögretim amaçlarına uygun bir altyapı ve çalısma sisteminin var oldugunungösterilmesine yönelik özellesmis is akısı entegrasyonlu güncel bir uygulamaönerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many companies and organizations face the neccesity of business processautomation on a standard framework. Due to this requirement, WorkflowManagement Systems are the ultimate solutions in order to speed up the businessprocesses, increase the performance of employees and enhance the reliability of thedecision making process, while standardizing and optimizing business processes.In this thesis, it is tried to show that the quality and speed of business processes canbe improved by using workflow management systems. This study also examinesgeneral concepts about workflow management systems and architectures. Workflowpatterns are explained and some solutions are proposed about workflow design,definition and user interfaces design.At the end of this study, a custom workflow based online application is proposed forComputer Engineering Department of Dokuz Eylul University which will improvethe quality of educational processes in order to meet the accreditation requirements.