Influence of capping layer on the transfer of inertial lateral loads to jet grout columns
Jet grout klonlara aktarılan yanal atalet yüklerinde başlık tabakasının etkisi
  1. Tez No: 202661
  2. Yazar: MUHARREM KARKILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Jet-grout metodu kullanılarak yapılan zemin iyilestirme yöntemleri, 10 yılı askın birsüredir oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Diger zemin iyilestirme yöntemlerindeoldugu gibi, Jet groutla zemin iyilestirmelerdeki ana neden sahadaki zemin parametreleriniiyilestirmektir. 1999 Marmara depreminde Jet-grout kolonlarının sıvılasma ve oturmaproblemlerine karsı etkili oldugunun bulunmasına ragmen, bu yöntemle ilgili analiz usullerihala, daha ileri çalısmalara ihtiyaç duyar. Bu düsünceyi haklı çıkaran nedenler:lk olarak Jet-grout kolonlarının, yüksek basınç altındaki malzemenin (su-çimentokarısımı) sahadaki zeminin içine bir karısım enjeksiyonu yoluyla üretilmesidir.Kolonların üretim metodundan dolayı, donatı gerektirmez ve kolon uzunluguboyunca kesit parametreleri degiskendir.Bir zemin iyilestirme metodu olmasına ragmen; jet-grout kolon yerlesimine, uzunlugunave çapına, çogunlukla kazıklı temel tasarım prensipleri kullanılarak karar verilir. Gerçekte,kolonların sahanın zemin parametrelerini iyilestirmesi genel bir beklentidir. Buna ragmen, sonkullanıcılar Jet-grout kolonları sanki yük tasıyan elemanlarmıs gibi tekrarlı yüklere karsıkoyabilme kabiliyetini sorgularlar. Kolonların dikey pozisyonda üretilmesi ve bir bölgedekibir çok kolondaki göçmenin yapının farklı oturmasına yol açmasından dolayı bu davranısanlasılabilir.Mühendisin Jet grout kolonları daha gerçekçi tasarlaması için Jet-grout kolonlara etkiyenyüklere ve tabi kesit kuvvetlerini belirlemeye ihtiyacı vardır. Bu tezde, Jet-grout kolonlara,atalet yüklerinin aktarılmasında capping tabakasının etkisi arastırıldı. Kolon basındaki yanalyük büyüklügünün önemli derecede azaltıldıgı ve mevcut tasarım uygulamasındaki kabuledilen degerlerden daha düsük oldugu bulundu.
Özet (Çeviri)
Soil improvement methods using jet-grouting method have been extensively used over thelast decade. As in other soil improvement methods, the main reason in the soil improvementwith jet grout is to improve the soil parameters in the field. Though the performance of jetgrout columns against liquefaction and settlement problems has been found efficient in the1999 Marmara Earthquake, analysis procedures regarding this method still needs furtherstudies. There are reasons to justify this opinion:First of all jet-grout columns are produced by mixing an injection material(a cement-water mixture) with the in situ soil under high pressure.Due to its manufacturing method it does not involve major reinforcement and thereare variations in sectional parameters along the column length.Although it is a soil improvement method, jet-grout pile disposition, length and diameterare mostly decided for using pile foundation design principles. In fact the columns areexpected to improve the field soil parameters in an average sense. However, end-users tend totreat jet-grout columns as if they are load-bearing elements, question their ability to resistseismic loads. This tendency is understandable since columns are produced in verticalposition resembling pile foundations and failure of multiple columns in a treated area mayresult in differentiable settlement of the structure. The engineer needs to identify the loadsacting on jet grout columns and consequent sectional forces in order to design jet-groutcolumns more realistically. In this thesis influence of the capping layer on the transfer ofinertial loads to jet-grout columns has been investigated. It is found that magnitude of lateralload at the column heads is significantly reduced and much less than the assumed values incurrent design practice.