İzmir'deki raylı sistemlerin kentiçi trafiğine etkileri
The effects of rail systems on urban traffic in İzmir
- Tez No: 202662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇERİN VARLIORPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sunulan bu tezin amacı zmir' deki raylı sistemlerin kent içi trafigine etkilerininincelenmesidir. Tezin amacının anlatıldıgı giris yazısından sonra toplu tasımanın tanımıyapılıp ulasımdaki yerinden bahsedildi ve Dünya' da ve ülkemizdeki gelisimi gözdengeçirildi. Ardından kent içi toplu tasıma türleri sınıflara ayrılıp karsılastırıldı ve kentüzerindeki etkileri çesitli özellikler göz önünde bulundurularak degerlendirildi. Raylı toplutasıma sistem türleri ayrı ayrı ele alınıp, Dünya ve Türkiye' deki raylı sistemlerindurumundan, kent içi ulasımındaki yerinden ve trafige etkilerinden bahsedildi. Kent içiulasımında raylı sistemin yerinin neresi oldugu ve metronun kent içi trafigine ne gibietkiler yarattıgı sorularına cevap bulundu. zmir kenti ile ilgili genel bilgi verildikten sonrazmir kent içi ulasım yapısından mevcut olan, insası devam eden ve yapımı planlanan raylısistemler çesitli özellikleriyle ele alınmak suretiyle kent içi trafigine olan ve olabilecekolan etkilerinden söz edildi. Ayrıca kent içi toplu tasıma sistemlerinin kıyaslanabilmesi veraylı sistemlerin kent içi trafigine etkilerinin belirlenebilmesi için yolcuların tercihkriterlerinin bilinmesi gerekmekteydi. Bu nedenle zmir Metro A.S den alınan yolcuanketleri tek tek incelendi ve degerlendirildi. Yapılan anketler ve çalısmalar sonucundaraylı sistemlerin kent içinde diger toplu tasıma sistemlerine kıyasla daha büyük önemesahip oldugu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is investigating the effects of rail systems into the zmir traffic. Thepreviously, after giving an information about the aim of this thesis in first part, given themeaning of mass transit, explained `where does mass transit take place in transportaion?? andevaluated developing the mass transit in the world and our country. Intercity mass transitsystems were classified and compared. In addition, intercity mass transit systems wereevaluated according to effects of city. All rail transit systems were explained and mentionedto the effects of intercity traffic. The new technologies of urban rail systems were presentedand the questions of `Where does the urban rail systems take place in urban transportation?and `What are the effects of metro system into the city street? were answered. After givingthe general information about zmir, rail systems were been to available, continued andplanned, were examined according to peculiar to specification. The passenger`s preferencecriterion must be known for measuring the effect of rail systems to city traffic and comparingall mass transit systems. For this reason, taken poll data about the passenger`s preferencecriterion at zmir Metro A.S. All data are evaluated and brought into view the idea about theeffective of rail systems to intercity traffic in zmir.The end of surveys and studies we understood that the rail systems are more necessarythan the other transit system.