Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde, entegre demir çelik tesislerinde enerji verimliliği ve yönetimi
Energy efficiency and management in integrated steel plants of Turkey in the process of membership to European Union
- Tez No: 202672
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİT GÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Energy, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde yer alan ülkemizin kalkınmasındaen önemli parametrelerden biri olan enerjiyi, yoğun olarak tüketen entegre demirçelik tesislerinde enerji tasarrufu olanaklarını araştırmayı amaçlamaktadır.Çalışmada, öncelikle değerlendirme analizlerinde temel alınacak ?enerjiverimliliği? ile ?enerji denge analizi? tanımlamaları yapılmıştır. Denge analizi içinTürkiye'de yerleşik üç adet entegre demir çelik tesisinden ton yarı mamul üretimibaşına en düşük enerji tüketimi yapan tesis seçilmiştir.Belirlenen tesiste genel enerji tüketimi ana üretim hatlarına paylaştırılmıştır. Bupaylaşımdan tesiste tüketilen toplam enerjinin %50-60 ve üzerini temsil eden, yoğunenerji tüketicisi (toplam paydan %59,2'lik pay alan tesisler) 4 ana üretim tesisine(kok fabrikaları, yüksek fırınlar ve slab fırınları) enerji denge analizi uygulanmıştır.Yapılan analizlerde kazanılabilir kayıp enerjilerin tespit edilmesi planlanmıştır.Ancak yoğun tüketici olan bu tesislerden, buhar kazanları ve 2. slab fırını ölçümproblemleri (ölçüm cihazı eksikliği ve/veya hatalı ölçüm yapan cihaz mevcudiyeti)ve buna bağlı veri toplama zorlukları nedeniyle çalışmaya dahil edilmemiştir.Enerji denge analizleriyle tespit edilen tesislere giren ve çıkan enerjilereşitlenmiştir. Çıkan enerjiler içinde değerlendirilebilir olanlar için; değişik tesislerdesüregelen olumlu uygulamalar (kok kuru söndürme tesisi, yüksek oranda sıcak şarj,yüksek verimli ısı değiştiricileri) ile kuramsal olarak uygulanabilir (kok gazı, yüksekfırın gazı ve yüksek fırın cürufunun duyulur ısısının değerlendirilmesi) görüşlerönerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show energy saving potential of integrated steel plants as partof energy intensive industry which is one of the important parameters for Turkey?sdevelopment in the process of membership to European Union.In this study, energy balance and energy efficiency definitions have beenexplained as a priority. For detailed energy balance analysis, the best specific energyconsumer integrated steel plant that is the lowest energy consumer plant to produceper ton crude steel, has been determined as a model among the three integrated steelplants of our country. Energy consumptions for these steel plants were distributed toall production lines and from this distribution, the facilities which represent 50/60%of total energy consumption of steel plants have been chosen for detailed energybalance analysis. Three important production facilities (coke plant, blast furnaces andslab furnaces) which represent 59,2% of total energy consumption of the plant wasanalyzed as energy intensive facilities. Steam Boilers and Slab Furnace No. 2 havebeen ignored because of the difficulties occurred during their energy measurementand data collection.Input and output energy for the investigated facilities was equalized. Potentialenergy saving opportunities among the output energy sources was determined andsome theoretical and practical solutions were suggested.