Antik dönem meclis binalarının metropolis örneğinde araştırılması ve korunması
The research and conservation of the Ancient council houses in the sample of metropolis
  1. Tez No: 202673
  2. Yazar: ALİ KAZIM ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Bouleuterion, antik dönem kentlerinde siyasal yaşamın gelişimine paralel olarak, demokratik seçim yoluyla oluşan kent meclisinin toplanma, tartışma ve yargı gibi görevleri yerine getirdiği bir yapıdır. Meclis binaları antik dönemin önemli bir yapı türü olmasının yanı sıra kentin sosyal yaşamıyla ilgili birçok bilgiyi de barındırırlar. Tez çalışmasının amacı; antik döneme ait bazı önemli meclis binalarının baz alınarak, Metropolis gibi kentlerde yeni ortaya çıkarılmış yapıların araştırılması ve korunmasına yönelik çalışmaların yapılmasıdır. Çalışmalar birbirini tamamlayan iki farklı bölümden oluşur. Birinci bölümde meclis yapılarının tarihçesiyle birlikte Türkiye, Yunanistan ve İtalya'daki örnekler ışığında gelişim aşamaları değerlendirilmektedir. Anadolu'nun batı bölümünde yoğunlaşan tez kapsamında, yapılar plan, yerleşim, kapasite, döşeme ve tanımlama konularında karşılaştırılmıştır. Sonuçta tüm yapılar, dörtgen, dairesel, eğrisel ve odeion tipi olmak üzere dört ana başlık altında toplanmıştır. İkinci bölümde ise son yıllarda ortaya çıkarılan en önemli meclis yapılarından biri olan Metropolis bouleuterion'unun yapım özellikleri, koruma sorunları incelendikten sonra, ilkelere bağlı restorasyon ve özgün durumu yansıtan restitüsyon önerileri geliştirilmiştir. Bu bağlamda yapının, Miletos, Priene ve Herakleia'dakiler gibi kazısı tamamlanmış diğer önemli meclis binalarıyla ortak yanlarının olduğu tespit edilmektedir. Sonuç olarak Metropolis, yapı ve kent planı düzeyinde önemli Ionia kentlerini takip etmektedir. Yapı, geniş yelpazeye sahip bouleuterion mimarisi içinde gerek malzeme ve işçilik, gerekse birkaç plan tipini bir arada bulundurması bakımından önem taşımaktadır. Metropolis bouleuterionu, ele geçen mimari, epigrafik, seramik ve plastik buluntular sayesinde, kent ve Ionia bölgesi hakkındaki bilgilere yenilerinin eklenmesi bağlamında, arkeoloji, mimarlık ve sosyal tarih alanında önemli bir kazançtır.
Özet (Çeviri)
Bouleuteria are the meeting and discussion places of city councils that were being elected through a democratic system in ancient world. Classical city councils were not only significant buildings in regards of architectural history, but also for social life of ancient antiquity. The intention of thesis is to collect all information and study about conservation concerning Classical bouleuteria based on a single sample in Metropolis. This study consists of two major sections: in the first section the examples of bouleuteria in Turkey, Greece and Italy will be represented in detail. The study based principally on the western part of Asia Minor and it concentrates on the planning, setting, capacity, flooring and identification of classical buildings. All the bouleuteria in Asia Minor were typologically classified under linear, circular, curved and odeion types. In the second section a detailed survey has been made to the newly discovered bouleuterion at Metropolis, especially through its structural characteristics and problems of conservation. As a result of this, proper restoration and reconstruction projects reflecting the actual situation of today?s ruined bouleuterion were made out. Thus it was possible to assume that architecture of this building had common features as the ones at Miletus, Priene and Heracleia am Latmus where the excavations revealed very well-preserved bouleuteria. In conclusion it could be presumed that the bouleuterion at Metropolis was inspired by the construction systems and urban planning of other major Ionian cities. This building was exclusive among the other bouleuteria in terms of its building material and workmanship as well as its manifoldness, possessing various types of plans in its structure. Thus bouleuterion of Metropolis is a significant example of Classical city council houses for the detailed future study of ancient Ionian architecture, social history and archaeology with its architectural, epigraphical, ceramic and sculptural finds.