Hydrogeology of Lower Küçük Menderes river coastal wetland
Aşağı Küçük Menderes nehri kıyı sulak alanının hidrojeolojisi
- Tez No: 202682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL GEMİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Selçuk ovasında yeralan Küçük Menderes Nehri sulak alanı göller, bataklık ve nehir ile tanımlanmaktadır. Bu göllerin beslenmesi yağıştan ve mermer-şist dokanağından çıkan karstik kaynaklardandır. Göllerdeki yüksek biyolojik aktiviteden ötürü sular Fe(OH)3 and MnHPO4 çe doygundur. Selenyumun Fe ve organik maddelerle olan ilişkisinden dolayı sulak alanda selenyum selenit formundadır. Sulak alan için iki farklı kirletici riski taşıyan alan mevcuttur: (i) Selçuk çöplüğü ve (ii) Selçuk arıtma tesisi. EC, Al, As, Cd, Cu, Fe ve Zn değerleri sucul hayat standartlarını aşmaktadır. Alüvyal akiferi, karstik kaynakları ve tüm sulak alanı kapsayan kıyı bölgesindeki Na/Cl ve Cl/Br oranları deniz suyu ile aynı değerleri vermektedir. Na ve Cl, Na ve SO4, Cl ve SO4 arasındaki mükemmel korelasyon, bu suların deniz suyu girişimininden kaynaklandığını göstermektedir. Karışım oranlarına gore, kıyı bölgesinde özellikle deniz suyutatlı karışım bölgeleri olan karstik kaynaklarda deniz suyu katkısı yüzde 9-18 lere ulaşmaktadır. Tuzlanma işlevinin denizel etkiden kaynaklandığını gösteren Cl ile Br, B, Li ve Sr minor iyonlarının ilişkisi doğrusaldır. Sulak alan örneklerine ait O-18 and döteryum bileşimleri sırası ile binde -5.40 ve -2.93, -35.1 ve -19.55 arasında değişim göstermektedir. 5-6 TU değerler veren Trityum radyoizotopu ışığında yeraltı suyunun güncel yağışlarla beslendiği ve yeraltında kısa süreli dolaşım yaptığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Küçük Menderes River wetland is inside the Selçuk plain and identified with lakes, swamp and river. These lakes are recharged from precipitation and karstic springs that discharge from marble-schist and marble-alluvium contacts. According the perfect correlation between Na-Cl, Na-SO4 and Cl-SO4, it can be said that these ions are derived from seawater intrusion. Fe(OH)3 and MnHPO4 are oversaturated due to the high biological activities in the lakes. Major species of Se is selenite form due to its relation between Fe and organic matter in the wetland area. There are two different contamination risks for this wetland: (i) Selçuk waste disposal site and (ii) Selçuk treatment water plant where the purified waters release to the river. EC, Al, As, Cd, Cu, Fe and Zn values are very high according to aquatic life standards. Na/Cl and Cl/Br molar ratios of coastal zone that covers an alluvial aquifer, karstic discharges and full part of a wetland are the similar with seawater ratio. According to mixing ratios, seawater addition can be reached 9-8 percent and dry season at the coastal zone especially in karstic springs that are a kind of seawaterfreshwater mixing discharge points and it was proved by ionic ratios. Relationship between Cl and Br, B, Li, Sr gives a perfect correlation that explains the salinization process comes from marine intrusion. The O-18 and Deuterium composition of wetland area samples range between - 5.40 and -2.93, and -35.1 and -19.55, permil respectively. In the light of the Tritium values, the groundwaters recharge with modern rainfalls with 5-6 TU values and show the short circulation time of groundwaters.