Türkiye'de kırsal planlama politikalarının geliştirilmesi
Developing rural planning policies in Turkey
  1. Tez No: 202683
  2. Yazar: ZÜHRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Kırsal alanda yasanan sorunların çözümüne yönelik olarak, Cumhuriyetin ilanından günümüze pek çok politika üretilmis ve uygulanmıstır. Ancak, yapılan bu çalısmalar dagınık ve esgüdümsüz olmus, sehir planlama disiplini ve kademelenmesi içerisinde olusturulmamıstır. Olusturulan politikalar, ekonomik ve sosyal politika alanları ile iliskilendirilmemis ve etkin bir halk katılımını içermemistir. Ayrıca yapılan çalısmalarda kır ve kent bir bütün olarak ele alınmamıstır. Dolayısıyla, kırsal alanda kalkınma amaçlı uygulamalar ve politikalar, bu alanlarda sosyal ve ekonomik gelismeyi saglamada yeterli olamamıstır. Kırsal alanların kalkınması için önerilecek ekonomik ve sosyal politikalardan birini ?planlama? aracı olusturur. Bu araç, kırsal alanda arazinin korunması, gelir düzenlemeleri, dogal kaynak kullanımı ve dogal yasamın korunmasında önemli bir role sahiptir. Buradan yola çıkarak, bu çalısmada kırsal alanda kalkınmanın saglanması için kırsal planlamanın önemi vurgulanarak; kırsal planlamanın olusum süreci tanımlanmıs, kırsal planlama strateji ve politikaları olusturularak Türkiye için bir kırsal planlama modeli önerilmistir. Yukarıda belirtilen amaca uygun olarak, Türkiye'deki geçmis ve mevcuttaki ulusal ve yerel ölçeklerdeki kırsal kalkınma politika ve uygulamaları literatür, uygulama projeleri ve raporları kapsamında incelenmistir. Buna ek olarak, kırsal kalkınma alanında ortaya çıkan yeni yaklasımlar kapsamında DB, BM, OECD ve AB'nin kırsal kalkınma yaklasım ve politikaları arastırılmıstır. Kırsal planlama modeli olusturmak için, kırsal yapının incelenmesi ve analiz edilmesi zorunludur. Bu kapsamda da, DE, Tarım ve Köyisleri Bakanlıgı, DPT tarafından yapılan çalısmalar, sayısal veriler ve ilgili literatür incelenerek, kırsal yapının mevcut durumu SWOT Analiz Teknigi kullanılarak analiz edilmistir. Bunun sonucunda, kırsal yapının güçlü-zayıf yanları ile fırsatları ve tehditleri belirlenmistir. Sonuç asamasında, SWOT Analiz sonuçları baz alınarak, kırsal alanda yasanan sorunların çözümüne yönelik, bütüncül, kırsal üretim ve yönetim açısından esgüdümün saglandıgı, ülke kaynaklarının tasarruflu kullanımını amaçlayan bir kırsal planlama model önerisinde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Countless policies had been developed and applied from the proclamation of the Republic to date in solution of the problems encountered in rural areas. However, performed studies had been dispersed, partial and uncoordinated and had not been formed within rural planning discipline and staging. Rural and urban areas had not been handled together. Moreover, the formed policies had not been associated with economical and social policies and had not included an efficient public contribution. Consequently, applications and policies in rural areas for development purposes had not been efficient in providing social and economical development in these areas. One of the social and economical policies, which will be suggested for development and improvement in rural areas, is the“planning”. This tool has an important role in protection of terrain in rural areas, income arrangements, natural source utilization and habitat protection. In this study, importance of rural planning in development of rural areas has been emphasized; formation process of rural planning has been defined and a rural planning model has been suggested for Turkey. With the above purpose in mind, past and present, nationwide and local rural development policies and applications in Turkey had been examined in the scope of literature, application projects and their reports. In addition to this, rural development approaches and policies of WB, UN, OECD and EU had been researched within the scope of new approaches appeared in rural development field. Examination and analysis of rural structure is mandatory to form a rural planning model. And within this scope, present status of rural structure had been analyzed with SWOT Analysis Technique by examining the studies performed by DIE (National Statistics Institute), Ministry of Agriculture and Rural Affairs, DPT (State Planning Organization), digital data and related literature. As a result of this, strongweak sides, opportunities and threats of rural structure had been determined. By taking SWOT Analysis results as a basis, a rural planning model which targets the solutions of rural area problems, provides an coordination in rural productions and management, aims economical use of national sources, had been suggested in the final stage.