Identification of some intermediate metabolites and enzymes efficiency on regulation of vancomycin antibiotic production by Amycolatopsis orientalis
Amycolatopsis orientalis suşunda vancomycin antibiyotik üretiminin regülasyonunda etkin bazı enzim ve ara metabolit yol izlerinin aydınlatılması
  1. Tez No: 202715
  2. Yazar: HÜLYA AYAR KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amycolatopsis orientalis in vankomisin antibiyotiği üretiminde etkin bazı metabolikfaktörleri aydınlatma amacıyla, antibiyotik üretim düzeyleri ile hücre-içi, -dışı glikolitik veTCA çevrimi ara ürünlerinin yanısıra ?-ketoglutarat dehidrogenaz, glukoz kinaz, pruvat kinazve izositrat liyaz aktiviteleri ve glikojen seviyeleri arasındaki korelasyon besi ortamındakiglikoz veya gliserolün derişimine ve inkübasyon periyoduna bağımlı olarak incelenmiştir.Hücre içi sitrat, ?-ketoglutarat, fumarat ve malat seviyeleri genelde 5 g/l de 36. saatte, 10-20g/L glukoz da ise 48. saatte, gliserolde ise aynı derişimlerinde sırasıyla 48. ve 60. saatlerdemaksimuma ulaşmışlardır. Bu ara ürünler, glikoz derişiminin 10 ve/veya 12.5 g/L ye, gliserolderişiminin ise 10 ve/veya 15 g/L ye kadar artışı ile anlamlı düzeyde artışlar belirlenmiş olup20 g/L karbon kaynağı derişiminde azalış eğilimine geçmiştir.Glukoz kinaz aktivitesi ise A. orientalis besi ortamındaki her iki karbon kaynağıderişimleriyle pozitif korelasyon göstermiştir. Pruvat kinaz aktivitesi, glikoz ve gliserolünsırasıyla 15 ve 20 g/L ye kadar artışı ile artışlar göstermiştir. ?-ketoglutarat dehidrogenaz ise10 g/L glukoz ve 15 g/L gliserol ortamında maksimuma ulaşırken izositrat liyaz hem glikozhem de gliserol derişimine bağımlı anlamlı düzeyde artış göstermiştir. Glikojen seviyesi ilebesi ortamındaki karbon derişimi arasında da pozitif korelasyon belirlenmiştir.Gerçekleştirilen tez çalışmasında, TCA ara ürünlerinin azalış eğiliminde olduğu 48.saatsonrası izositrat liyaz aktivitesindeki artışlar iki çevrim arasındaki ilişkiyi göstermektedir.Vankomisin antibiyotiği ise, 48. saatte 15g/L glikoz ve 10 g/L gliserolde maksimumdüzeyine ulaşmıştır. TCA ara ürünlerinin maksimuma ulaştıkları karbon kaynağı derişimi veinkübasyon periyodunda vankomisin antibiyotiğinin en yüksek üretim düzeyine ulaşması, bumetabolitlerin antibiyotiğin üretiminden sorumlu öncül maddeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to identify the aspects of some metabolism on vancomycin production, thecorrelation between vancomycin antibiotic production and intra-extracellular glycolytic andTCA intermediate products, ?-ketoglutarate dehydrogenase, glucose kinase, pyruvate kinase,isocitrate lyase activities and glycogen levels were investigated depending on the glucose andglycerol concentration of Amycolatopsis orientalis medium with respect to incubation period.The intracellular levels of citrate, ?-ketoglutarate, fumarate and malate reached maximum onthe 36th and 48th hours for 5 and 10-20 g/L glucose while they reached their maximum on the48th and 60th hours in glycerol. The levels of these intermediates increased up to 12.5 and/or15.0 g/L glucose while they increased up to 10 and/or 15 g/L glycerol. Glucose kinaseactivities were showed positive correlation with the both carbon sources concentrations of theA. orientalis growth medium. Pyruvate kinase activity increased up to 15 g/L glucose whilethey rose with glycerol concentration. ?-ketoglutarat dehydrogenase activity increased up to10 g/L glucose and 15 g/L glycerol, while isocitrate lyase increased with increases in thecarbon sources concentrations. Intracellular glycogen levels showed positive correlation withconcentrations of carbon sources. The increases in isocitrate lyase activity with decreases inTCA cycle intermediates after 48th hour is an indication of the correlation between thesecycles. The highest level of vancomycin production of A. orientalis was determined at 15 g/Lglucose and glycerol. Determination of maximum TCA intermediates levels and vancomycinproduction at the same carbon concentrations and incubation periods suggest that thesemetabolites are precursor of the antibiotic.