Identification of some physical characteristics and HMF content of the mirra
Mırranın bazı fiziksel özellikleri ve HMF içeriğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 484209
  2. Yazar: SARBAZ ABDALLA HASSAN HASSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE BAKKALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Mardin ve Şanlıurfa bölgelerinden temin edilen ve Mırra yapımında kullanılan kahvelerin kuru madde, partikül büyüklüğü ve Hunter renk değerleri (L, a ve b) ile Mırra örneklerinin brix, viskozite, HMF ve kahverengi pigment miktarları araştırılmıştır. Mırra yapımında kullanılan kahvelere ait ortalama Hunter renk değerleri (L, a ve b) sırasıyla, 28.4, 3.00 ve 3.26 olarak bulunmuştur. öğütülmüş kahve örneklerinin kuru madde miktarının ise %98.23 ile %96.11 arasında değiştiği belirlenmiştir. Geleneksel yöntemle yapılmış Mırra kahvelerinin ortalama L, a ve b değerleri sırasıyla,17.35, 0.31 ve 1.04 olarak kaydedilirken, klasik kahveden yapılmış Mırra kahvelerinin renk değerleri sırasıyla,17.35, 0.36 ve 1.04 olarak tespit edilmiştir. Kahvenin kavurma ve demleme işlemleri esnasında görülen en önemli kimyasal reaksiyon Maillard reaksiyonlarıdır. HMF, Maillard reaksiyonlarının önemli bir ara ürünüdür. Geleneksel yöntemle üretilmiş Mırra'nın HMF miktarları 0.96 ile 202.69 mg/L arasında değişirken, klasik kahveden yapılmış Mırra örneklerinin HMF miktarlarının 43.69 ile 658.94 mg/L arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical properties (dry matter, particle size and Hunter color values) of roasted and ground coffees that is used for Mırra preparation were determined. In addition Brix, viscosity, Hunter color values (L,a and b), HMF and brown pigment content of the different Mırra samples obtained from Mardin and Şanlıurfa were investigated. The average Hunter color value (L, a and b) of ground coffee samples for Mırra were 28.4, 3.00 and 3.26, respectively. Dry matter content of ground coffee samples were changed from 98.23% and 96.11%. Average L, a and b values were found to be 17.35, 0.31 and 1.04 for Mırra made by traditional process, and 17.35, 0.36 and 1.04 for Mırra made with classic coffee. The most important chemical reaction during roasting and brewing is Maillard reactions.HMF is an important intermediate product of Maillard reactions.